Szükség van a civil társadalom befolyására

A civil társadalom hangjának is hallatszania kell a világpolitikában – hangsúlyozta lapunknak adott interjújában José Bové volt francia elnökjelölt, aki juhtenyésztéssel és sajtkészítéssel foglalkozik. A nemzetközi globalizációellenes mozgalmak egyik vezéralakja a Védegylet meghívására tartózkodott Magyarországon.

Ágoston Zoltán
2007. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor februárban közölte, hogy indul az elnökválasztáson, bejelentését sokan értetlenkedéssel fogadták, ugyanis korábbi nyilatkozatai szerint szigorúan elzárkózott a politikai szerepvállalástól. Miért döntött mégis másképp?
– Nem én változtam meg. A helyzet követelte meg, hogy a civil társadalom is hallathassa a hangját, és részt vehessen a róla szóló vitákban. A három hónapos kampánynak is ez volt a jelentősége, amihez képest az eredmény másodlagos. A lényeg az, hogy számos olyan téma – a környezetvédelem, a mezőgazdaság helyzete – felmerült, amelyről a politikusok egyébként hallgattak volna. Először 2005-ben, az EU-alkotmány elleni harcban sikerült megmutatnunk, léteznek másfajta elképzelések is, mint a professzionális politikusokéi. Tudja, Franciaországban a politikusok nézetkülönbségeik ellenére is egy követ fújnak, de mi bebizonyítottuk, hogy egymás között nem dönthetnek rólunk, és nem használhatnak arra, amire csak akarnak.
– Az alkotmányos szerződés minden formáját ellenzi?
– Mostanra világossá vált, hogy az alkotmány kudarcot vallott Európában. Biztos vagyok abban, hogy lesz valamilyen új szerződés, de a lényeg az lenne, hogy az Európai Bizottságtól az emberek kezébe kerüljön a hatalom, hiszen az Európai Parlament jelenleg csekély hatáskörrel rendelkezik. Egy demokratikus szerződésre van szükségünk, amelyet nem a bizottság erőltet ránk, hogy szabadkereskedelmi területté nyilvánítsa Európát. Így nem lehet politizálni. Az új tagországok pedig méltán érzik úgy, elragadták tőlük a döntési lehetőséget saját sorsukról. Látjuk az ebből származó feszültségeket.
– Úgy érzi, sikerülhet egyesítenie azt a szerteágazó radikális baloldali mozgalmat, amely az ön hagyományos hátországát jelenti?
– Ez nehéz kérdés. Ezek a pártok, szervezetek nemigen akarják kiengedni a kezükből a hatalmat. A választásokon elért alacsony eredményük bebizonyította az embereknek, hogy megszervezni sem tudják magukat. A nyár után készen állunk arra, hogy tárgyaljunk velük közösen vállalható céljainkról. Ugyanakkor nem kell központosítanunk törekvéseinket. Amit szeretnénk, az a Szociális Fórumhoz hasonló együttműködési platform, ahol a civil kezdeményezések és a szakszervezetek együtt léphetnek fel, például a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) ellen. A mezőgazdaság csak tíz évvel ezelőtt sodródott bele a globalizációs folyamatokba, amikor megalakult a WTO. Mezőgazdaság természetesen létezett 1995 előtt is, és létezni fog a szervezet megszűnése után is. A probléma az, hogy a mezőgazdaság mindössze tíz százalékát kitevő nemzetközi kereskedelem irányítja a mezőgazdaság egészét, noha annak alapvető feladata az, hogy ellássa a helyi lakosságot. A nemzetközi szerződések erre nincsenek tekintettel. A kereskedelem az ezen túli többletből származik, de ez a többletkényszer nem irányíthatja a gazdák életét. Ők mindmáig a világ össztermelésének a felét nyújtják, így nem lehet a mechanizáció jelszavával elűzni őket földjeikről.
– Az ilyesfajta érdekvédelem az ön által bírált jelenlegi francia elnök, Nicolas Sarkozy célkitűzései között is szerepel, aki vétóval fenyegeti a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokat a WTO-ban.
– Kizártnak tartom, hogy beváltsa ígéretét. Ezt illetően nincs különbség a Népi Mozgalom Uniója és a Szocialista Párt (PS) között. Pascal Lamy, a WTO főtitkára a PS tagja. Nézze, a francia kormány soha nem küzdött meg értünk. Törekvése mindig ugyanaz maradt, mint az Európai Bizottságé, hogy kivégezze a mezőgazdaságot a szabadpiaci érdekekért. Az egyedüli mód, ahogy ezen változtathatnának, az áruexporton nyugvó Közös Agrárpolitika (CAP) 2008-as reformja. Jellemző, hogy az erre szánt támogatások nyolcvan százalékát az EU ma az exportra termelő nagyüzemi gazdaságoknak adja. A mezőgazdaság nem támaszkodhat az exportra, mert az földönfutóvá teszi a célországban élő termelőket, akiknek nincs hová menniük.
– Öt évvel ezelőtt nemzetközi felháborodást is kiváltott azzal, hogy Ramalláhban felkereste Jasszer Arafatot, és szimpátiájáról biztosította a palesztinok ügyét.
– Több mint húsz éve állunk kapcsolatban a palesztin gazdákkal, és támogatjuk, hogy visszatérhessenek 1948-ban elhagyni kényszerült földjeikre. Szeretnénk, ha az ENSZ világos határozatban mondaná ki az ehhez való jogukat. Ezért vonultunk fel 2002-ben Ramalláhban is, elvégre Arafat választott, legitim államfője volt a palesztinoknak. Az, ami most Gázában történik, az ENSZ közel-keleti kvartettje nemtörődömségének a következménye. Évtizedekig egyre csak elítélték Arafatot, és hagyták, hogy a Hamász kormányzati szereplővé nője ki magát. A tűzzel játszanak, pedig az egyedüli lehetőség a megoldásra a politikai rendezés. Most a Közel-Kelet egésze lángokban álló romhalmaz Libanontól Irakon át Afganisztánig, a zűrzavar pedig csak fokozódik. A Bush-kormányzat olajjal kapcsolatos őrült geostratégiai politikája szembefordítja egymással a régió országain belüli erőket. Nem véletlen, hogy világszerte negatívan ítélik meg működését, remélem, hogy hatalma mielőbb véget ér.
– Washington most Európára is kiterjesztené védőszárnyait a rakétapajzzsal…
– Az Egyesült Államok hatalmi globalizációjához semmi köze Európának, és ki kellene szállnia a NATO-szerződésből is. Semmi értelme, hogy Washington érdekeinek rendelje alá magát, az pedig különösen visszatetsző, hogy néhány európai ország nem is tagja a NATO-nak, a kontinensen mégis az transzatlanti szövetség fennhatósága alá tartozik.
– Az antiglobalista mozgalmak milyen sikerre számíthatnak a jövőben? A centrista Francois Bayrou-ról is az elkötelezett mezőgazdasági érdekvédő képe él a köztudatban.
– Igen, én is úgy tudom Francois Bayrou-nak tényleg van egy hétvégi traktorja valahol. A kampányban mindenesetre valóban jól csengő szólam volt az ő állítólagos gazda volta.
Amikor 1999-ben tiltakozásul az Egyesült Államokból érkező hormonkezelt marhahús ellen megakadályoztuk a McDonald’s építését, természetesen nem gondoltuk volna, hogy az ügy ilyen visszhangot kelt. Minden helyi érdekű akció példaként szolgálhat a jövőben, és magunk mellé állíthatja az embereket. Seattle-ben fellépésünknek köszönhetően nem írták alá az egyezményt. A földművesekként Cancúnban és Hongkongban tartott demonstrációkkal is nagyrészt elértük céljainkat. Ma az európai országok többsége elutasítja a genetikailag módosított organizmusok (GMO) behozatalát. Az ez évi G8-csúcson is nagyrészt az általunk feltett kérdésekkel foglalkoztak, csak még nem a mi válaszainkat adták rájuk. A mi küzdelmünk sok ehhez hasonló kis győzelemből áll. Ezt kell folytatnunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.