Tartósan lemaradó magyar gazdaság

2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország gazdasági növekedése látványosan elmarad az uniós tag közép-európai versenytársaktól – áll a Merrill Lynch globális pénzügyi szolgáltatócsoport legfrissebb elemzésében, amelyet tegnap a távirati iroda ismertetett. A tanulmány szerint Csehország, Lengyelország és Szlovákia fellendülése mögött jórészt a belső fogyasztás hajtóereje áll, miközben hazánkban – főleg a megszorítások hatására – mind a fogyasztás, mind a beruházások üteme lassuló tendenciát mutat. A befektetési ház londoni részlege által összeállított feltörekvő piaci elemzés megállapítja, hogy a négy visegrádi állam együttes gazdasági növekedése 6,4 százalékos volt az év első negyedében a tavalyi esztendő azonos időszakához képest. A térség bővülése rekordütemű, 7,2 százalékos, ha a „masszívan lemaradó” Magyarországot nem számítjuk – derül ki az összeállításból. A Merril Lynch elemzői úgy számolnak, hogy a magyar növekedés az idei első negyedévben 2,7 százalékos volt, miközben a régió éllovasának számító Szlovákiában kilenc százalék, Lengyelországban 7,4, Csehországban pedig 6,1 százalék ez az adat. Hazánkban az „egyetlen fénylő pont” a magyar export dinamikus fejlődése, mely Szlovákia után a második legjobb, így ez lehet a hajtóereje a jövőben a növekedésnek. Az exportra utaltság ugyanakkor a magyar gazdaság sérülékenységét és a külső hatásoktól függését is jelenti, miközben a költségvetési szigor a belső fogyasztás gyengeségét valószínűsíti – olvasható az elemzésben. A Merril Lynch szerint a régió immár három esztendeje töretlenül hat százalék fölött teljesít. Az erőteljes térségi növekedés a közeljövőben is fenntartható lesz, bár némi lassulás prognosztizálható, ha az eurózóna fejlődési üteme is csökken – véli a Merril Lynch.
A tanulmány megállapításai egybecsengenek a Gazdasági és Együttműködési Szervezet (OECD) legutóbbi régióelemzésével, mely szerint a térség államainak majdnem összes makrogazdasági mutatóját figyelembe véve hazánk az utolsó helyen végez. Az OECD szerint a legjobban teljesítő Szlovákia mellett szilárd növekedési pályán van Cseh- és Lengyelország is, hazánknak azonban a megszorítások miatt a kereslet gyengülésével, felpörgő inflációval és a beruházások csökkenésével kell szembenéznie, de a legnagyobb államháztartási és folyó fizetésimérleg-deficittel is hátrébb húzzuk a négyek átlagát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.