Ukrán alkotmánycsörték

Nagygyűlésekkel, kulturális rendezvényekkel, sportversenyekkel és tűzijátékkal ünnepelte alkotmánya elfogadásának 11. évfordulóját Ukrajna. Azét az alkotmányét, amely az állam vezetői szerint sem működik, viszont évfordulója jó alkalomnak bizonyult a politikai szekértáborok tagjainak arra, hogy egymás lejáratására használják fel.

Székely Gergely
2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Viktor Juscsenko elnök a hivatalosan utoljára ünnepelt alkotmány napjának előestéjén, a kijevi operaházban rendezett ünnepi nagygyűlésen mondott beszédében a képviselők mentelmi jogának eltörlése, a jelenleg öt évre szóló parlamenti megbízatás idejének és a 450 tagot számláló verhovna rada (országgyűlés) létszámának csökkentése mellett foglalt állást. Bár azt állította, ő a parlamentarizmus megerősítésének a híve, de ellene van annak, hogy a parlament töltse be az államhatalom legfőbb intézményének a szerepét. Szerinte ugyanis mindaz, ami ma a parlamentben folyik, a hatalom teljes kisajátítására irányul. Ez nem csupán megengedhetetlen, hanem lényegét tekintve bűntény is – hangoztatta.
Juscsenko célszerűnek tartaná a kétkamarás parlament létrehozását is, miáltal megerősödne a régiók szerepe a törvényhozásban. Az új alkotmány népszavazáson történő elfogadása mellett foglalt állást, meggyőződése ugyanis, hogy a kérdésben a döntő szót a társadalomnak kell kimondania, éppen ezért már a közeljövőben országos vitára fogják bocsátani az új dokumentum legfontosabb elvi szempontjait.
Elítélően nyilatkozott az államfő javaslatairól Olekszandr Moroz házelnök, aki szerint a kétkamarás parlament csak azért kellene Juscsenkónak, hogy az általa kinevezett kormányzókat szenátorokká léptesse elő, s ezáltal teljes egészében kisajátítsa a hatalmat magának. Az elnöki kezdeményezést a parlamentarizmus kicsúfolásának nevezte.
Viktor Janukovics viszont a politikai rendszer komplex reformját sürgette a kijevi Zerkalo Nedeli című hetilapban megjelent cikkében. Szerinte a reformokra mindenekelőtt azért van szükség, hogy biztosítani tudják az államhatalmi intézmények normális működését. Kalandorságnak nevezte az előre hozott választások ráerőltetését a társadalomra, ugyanakkor annak megtartása mellett foglalt állást, hogy mielőbb megalakulhasson az új parlamenti koalíció és a kormány, majd pedig ezt követően a parlament keretein belül az államfő részvételével az alkotmányozó bizottság, amely a kölcsönös kompromisszumok révén kidolgozná a hatalmi rendszer szerkezeti felépítését. Meggyőződése ugyanis, hogy a választás önmagában nem fogja megoldani a politikai válság révén felszínre került problémákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.