Valószínűleg marad az alapkamat

2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa ma tart kamatdöntő ülést. A vezető piaci elemzők meghatározó többsége szerint várhatóan ismét nem lesz csökkentés, s helybenhagyják a jelenlegi nyolcszázalékos irányadó kamatszintet. Szakértők szerint ennek alapvető oka a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt héten közölt adatsora az áprilisi bérekről, mely szerint az év első négy hónapjában a bruttó átlagkeresetek 7,4 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 1,4 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbi szinthez képest. Így a reálkereset 6,8 százalékkal csökkent, mivel a béremelésekkel párhuzamosan 8,6 százalékkal növekedett a fogyasztói árindex – derül ki a KSH jelentéséből. A keresetek növekedésének a pénzromlás ütemére gyakorolt hatása és az inflációs várakozások így erősen befolyásolhatják a monetáris tanács döntését.
A Reuters hírügynökségnek a múlt héten nyilatkozó banki elemzők szerint hétfői ülésén valószínűleg nem változtat a jegybanki alapkamaton a monetáris tanács – derül ki a Reuters júniusi körkérdéses felméréséből. A hírügynökség által megkérdezett 23 elemző döntő többsége a monetáris lazítás elmaradását valószínűsíti, ami egybevág a devizakereskedők megkérdezésén alapuló szerdai felmérés eredményével is. A soron következő ülés előtt azonban egyértelműbb a kamatok megtartására számítók többsége, annak ellenére, hogy a monetáris tanács a májusi ülésen 7:6-os szavazatkülönbséggel utasította el a kamatvágást.
A döntő csapást a hazai kamatcsökkentési várakozásokra a brit hírügynökségnek nyilatkozó elemzők szerint is az áprilisi bérnövekedési adatok jelentik. Szerintük az éves infláció 8,4 százalék körül alakul majd, a forint árfolyama pedig az év végén 253 forint körül állhat az euró ellenében. A pénzpiaci kereskedők egy része akkor bizonytalanodott el, amikor az utóbbi hetekben felerősödött a forint árfolyamának ingadozása, sőt a hazai valuta mozgása erősen eltért a régiós valutáktól is: míg azok alig változtak, addig a forint jócskán erősödött. Mivel az aktuális makrogazdasági adatok a piaci vélemények szerint kétségessé teszik a kamatcsökkentést, a legelfogadhatóbb érv a hitelkönnyítés mellett az erős forint lehet – írja az MTI.
– Leghamarabb augusztusban billenhet át a mérleg nyelve, s következhet kamatvágás – fogalmazott lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Úgy vélte, az enyhítést először alá kell támasztaniuk az inflációs jelentéseknek is. Suppan kiemelte: a nemzetközi tendencia a kamatemelés irányába hat, nemrég a svédek emeltek, várhatóan júliusban az angolok, szeptemberben pedig az Európai Központi Bank fog szigorítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.