Utazások során, de belföldön is veszélyes a hepatitis, azaz a fertőző májgyulladás, amely az egyik legelterjedtebb és legkönynyebben elkapható betegség – tudtuk meg Tasáry Ilonától, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal kommunikációs főosztályvezetőjétől. Szintén gyakori a malária, évente egymillió ember hal meg ebben a kórban, de a magyar turistákat kevéssé fenyegeti. Az Európa déli részébe vagy a kontinensen kívülre látogatóknak elsősorban az étkezésre kell ügyelniük – mondta a főosztályvezető. A közepesen vagy erősen járványveszélyes országokba indulás előtt érdemes beadatni a megfelelő védőoltásokat, és ne feledjük otthon a legfontosabb orvosságokat sem. Utcán lehetőleg ne étkezzünk, nyers gyümölcsöt, zöldséget csak hámozás után, de leginkább párolt formában fogyasszunk. Sok helyen ajánlatos csapvíz helyett palackozott ásványvizet inni, az alkohol azonban kiszárít, ezért ne szeszes itallal pótoljuk a folyadékveszteséget – figyelmeztet a szakember. A nyári hónapok utazási szabályainak sarkalatos pontja, hogy óvjuk a naptól bőrünket, szemünket és fejünket, és lehetőleg pamutruhában járjuk a meleg vidékeken.
Tavaly Istvándiban több fertőző májgyulladásos esetet regisztráltak; a kórokozót minden valószínűség szerint Olaszországból hozták be – ezt a legfrissebb eredmények alapján közölték az Orvosi Hetilapban dél-dunántúli kutatók. A Földközi-tenger térségében közepes, illetve nagy gyakorisággal fordul elő ez a vírus. Magyarországon eddig szórványosan jelentkezett, bár az északkeleti régióban néha járványok is előfordulnak. A kutatók a hepatitis A vírust követték nyomon, a tavalyi esztendő második felében összesen 115 fertőzött szérummintáját figyelték meg. Kiderült, hogy a mintákban talált vírus azonos egy Olaszországban kimutatott, 2002-es hepatitiskórokozóval. A betegséget eddig 1200-1300 személy kaphatta meg. Az utazások miatt hozzánk érkező fertőzések tehát komoly járványt idézhetnek elő, ezért indulás előtt egy hónappal érdemes a szükséges védőoltások beszerzése.
Tanácsos utánajárni például annak, hogy a fogadó országokban mi veszélyeztetheti leginkább az egészségünket. Ebben segítségünkre lehet a www.utazaselott.hu, ahol a világ minden országáról felsorolják az ajánlott oltásokat. A fertőző májgyulladás például egyszerű védőoltással megelőzhető. A közepesen vagy erősen járványveszélyes területeken fokozottan kell ügyelni a higiéniai szabályok betartására. Ebbe a kategóriába sorolható több mediterrán ország: Horvátország, Görögország, Törökország, Tunézia, Egyiptom, Ciprus, Jordánia és Marokkó is. A vírus part menti vizekben tenyésztett állatokból készült nyers vagy nem eléggé átfőzött tengeri ételekkel, nem ivóvíz minőségű vízzel kerülhet be a szervezetbe. Az elmúlt öt évben hazánkban közel ötezer ember kapta meg a hepatitis A vagy B vírust, a járványok részben külföldről behurcolt kórokozótól eredtek.
A hepatitis mellett gyakori a hastífusz és a malária. Az előbbibe évente nagyjából kétszázezren, az utóbbiba körülbelül egymillióan halnak meg világszerte. A hastífusz magas lázzal, gyengeséggel, fejfájással, „ködös állapottal”, bőrkiütésekkel, alacsony pulzusszámmal, súlyosabb esetekben a vékonybél kilyukadásával jár. Baktériummal fertőzött ételtől, víztől, a fejlődő országokban szennyvízzel locsolt gyümölcsöktől, zöldségektől, a kórokozót hordozó személyektől vagy eszközöktől kapható meg. Európában nem gyakori, annál inkább az ázsiai országokban, de Afrikában és a latin-ameikai területeken is okozhat bajt. Az Anopheles szúnyogok által terjesztett malária a leggyakoribb fertőző betegség a világon: főleg az Afrikába, elsősorban a Szaharától délre eső területekre, egyes ázsia országokba, Indiába és Latin-Amerikába látogatókat támadhatja meg. Szerencsére a magyar turisták ritkán találkoznak a kórt továbbadó rovarokkal, emellett hatékony gyógyszerek vannak a megelőzésre és a kezelésre.
Magyar zászlók tengerében csaptak össze a klub-vb meglepetéscsapatai az elődöntőért
