A kapolcsi evangélikus templom

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorozatunkban túlnyomórészt középkori, legfeljebb utóbb kisebb-nagyobb mértékben átépített emlékek szerepelnek. A műemlék épületek értékét főként a régiségük határozza meg, különösen így van ez minálunk, ahol hosszú évszázadok során tatár, török, labanc zsoldos, dühödt kuruc, muszka és vörös had rontott, a XIX. és XX. század korszelleme bontott. Az újkori építkezések becsét a jó ízlésű megrendelőknek, még inkább a kiemelkedő tehetségű tervező és kivitelező mestereknek köszönhetjük. Ezáltal válnak védett örökségünk részévé a barokk és klasszicista stílusú templomok, kastélyok, udvarházak, nemzeti jellegű lakó- és gazdasági építmények.
Ezúttal a XIX. század első negyedére jellemző, tisztán klasszikus formajegyeket viselő kapolcsi lutheránus templomot mutatjuk be. A Veszprémet Tapolcával összekötő, Nagyvázsony után az Eger-patak szűk völgyében kanyargó öreg országút mentén fekvő község neve – Kopulch formában – a XI. század végén szerepel először okiratban. Lakói udvari kamarások, étekfogók, tálalók és más miniszterek – a minister szó eredetileg szolgát jelent – voltak. A település részben a pannonhalmi bencések birtokai közé tartozott, az 1237 és 1240 közötti, Albeus apát-féle összeírás hat mansio (munkaközösség) szakácsait, hat mansio lovas jobbágyait s egynek a malmát sorolja fel Kapolcson. A királyi népek idővel kisnemesi rangra emelkedtek: IV. (Kun) László 1275-ben 11 itt lakó kamarását megnemesítette. A XIV. századtól folyvást civakodtak a település szabad lakói és egyházi szolgái. 1358-ban határjárást tartottak a helyi nobilitások és az apátság közötti per során: ekkor a faluhoz tíz ekealja (mintegy 1500 régi hold) szántóföld, hat malom, másik hat malomhely és annyi kaszáló, erdő tartozott, hogy fel sem tudták mérni – mindezt azonban az ítélkező nádor szerint meg kellett felezniük egymás közt. Birtokot szerzett Kapolcson a Gyulafi család is (1453-ban), a település lakói azonban egészen az újkorig megőrizték szabad jogállásukat.
A falu első egyháza a XIII. században épült. Pál nevű plébánosa 1332 és 1337 között 50 dénár pápai tizedet fizetett. A templom a török időkben – a településsel együtt – elpusztult. „Mígh e földrül a Török le nem veretett, nem is volt két vagy három háznál több Kapolcson, hanem a Kurucz világh után kezdtek jobban szállani” – olvasható egy 1756-ban kelt meghallgatási jegyzőkönyvben. Kapolcs XVIII. századi népessége átlag feletti számban gyarapodott: 1711-ben csak 21 gazda lakott a faluban, 1759-ben már 473 lelket írtak össze; 1774-ben pedig 836-an éltek a községben, a 154 családból 48 volt nemes. Az evangélikusok 398-an voltak, a katolikus hiten 368-an, hetvenen a kálvinista vallást gyakorolták. A kapolcsi lutheránusok gyülekezete 1634-ben nyert (korlátozott) vallásszabadságot, a hívek a régi, általuk renovált templomot használták. 1771-ben kibővítettek és haranggal láttak el. A Padányi Bíró Márton veszprémi püspök alatti nehéz idők elmúltával – az 1781. évi, II. József-féle türelmi rendelet után –, 1818-ban határozták el új egyház építését. Február másodikán döntötte el a kapolcsi gyülekezet, hogy fa hiányában (!) a költségesebb, követ felhasználó építkezést választja. Április 18-án lerontották a régi falakat, és lefektették az új épület alapkövét. Pünkösdre már álltak az új falak, közben az ácsok a földön elkészítették a tetőszerkezetet. Három nap alatt emelték a helyére, és fedték be negyvenezer fazsindellyel. A belső munkákkal a kőművesek november 6-ra, az asztalosok december 16-ra végeztek. Karácsonykor már használták a templomot, bár hivatalos felszentelését csak 1819 pünkösdjén tartották meg.
Az országút északi oldalán álló, hosszúkás teremtemplom a XIX. század első három évtizedének jellegzetes hazai klasszicista stílusát mutatja, amely a Dunántúltól a Felvidéken át Tokaj-Hegyaljáig és az Alföld keleti pereméig látható. A nyugati homlokzatot kővázákkal díszített, ívelt oromfal képezi. Előtte áll a karcsú, szép arányú torony, órapárkánya felett lapos sisakkal. A hajó déli oldalán lévő, vörös kőből faragott kapuzat szemöldökkövébe ízes formájú számokkal bevésve látható az építkezés dátuma: 1818. E megnyugtatóan finom arányú XIX. századi építészeti emlékünk bemutatásával köszöntjük az idén tizenhetedik alkalommal, tegnap megkezdődött, Kapolcs nevéhez kapcsolódó Művészetetek Völgye fesztivált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.