Egy rossz hazugsággal többet fog teremteni a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett népszavazás, ha sikeres lesz – mondta tegnap reggel Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök tegnapelőtt pedig egyenesen bornírt ötletnek tartotta az ellenzék javaslatát. A Fidesz két hete már felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányfő önmagával került ellentmondásba; Gyurcsány Ferenc újabban a népszavazás ellen harcol, ám korábban még örömét fejezte ki, hogy az emberek a referendum jóvoltából megismerhetik a kormány és az ellenzék álláspontját. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke akkor rámutatott, a miniszterelnök újabb érzelmi kitörésen esett át. Kifejtette: Gyurcsány Ferenc harcot hirdetett az ellen, hogy az emberek demokratikus körülmények között élhessenek jogaikkal. – Gyűjtésünk azt mutatja, hogyan módosult Gyurcsány Ferenc véleménye tavaly október óta, amikor Orbán Viktor javaslatot tett népszavazásra, egészen napjainkig – mondta.
Reformellenes népszavazásnak nevezte a Fidesz referendum-kezdeményezéseit a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón a miniszterelnök. „Bízom abban, hogy Magyarország nem ad támogatást ahhoz, hogy ne csináljunk semmit” – mondta Gyurcsány Ferenc az ellenzéki párt beadványai nyomán esetleg megrendezendő ügydöntő népszavazásról (Magyar Hírlap, 2006. 10. 26.).
„Fontos lesz megtudni, hogy az emberek erről vagy arról a kérdésről mit gondolnak” – írta a népszavazási kezdeményezés kapcsán blogjában a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc szerint azok, akik a kormány elleni lázadásra ösztönözték az embereket, „mára zavarban vannak”, népszavazást kezdeményeznek arról, hogy „mit ne csináljunk, (…) nem arról, hogy mit csináljunk”. Úgy vélte, a kezdeményezés a korábbinál tágabb körben teremt kényszert arra, hogy fontos dolgokról legyen szó, arról, miért van szükség a változásokra. A kormányfő közölte, ha valaki jogszerűen népszavazást kezdeményez, akkor „az a dolgunk, hogy igazunkról, programunkról meggyőzzük a többséget”. A kormányszóvivői tájékoztatón pedig azt mondta, a Fidesz kezdeményezése valójában reformellenes népszavazás, „a változatlanság politikai akarata”. Gyurcsány bízik abban, hogy „Magyarország nem ad támogatást ahhoz, hogy ne csináljunk semmit” (Népszava 2006. 10. 26.).
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MSZP szombati rendezvényén derűlátóan nyilatkozott. Úgy fogalmazott: biztos benne, hogy megnyerik a népszavazást (Magyar Nemzet, 2007. 06. 11.).
Gyurcsány Ferenc a Fidesz népszavazási kezdeményezéséről szólva azt mondta: „így van rendjén. Ha alkotmányosan ezek a kérdések feltehetők, ki kell írni a népszavazást.” Az MTV Este című műsorában nyilatkozva a kormányfő reményét fejezte ki, hogy az emberek „okosak, bölcsek”, értik, hogy például nincs ingyen se a gáz, se a villany (Magyar Nemzet, 2007. 06. 12.).
Gyurcsány Ferenc közölte: harcolni fog, hogy ez a népszavazás ne legyen sikeres, de eredményét, a népakaratot a kormány a törvényeknek megfelelően tiszteletben tarja (amoba.hu, 2007. 06. 22.).
Bornírt ötletnek nevezte a tervezett népszavazást a miniszterelnök a Magyar Televízió hétfői Nap-kelte című műsorában. Gyurcsány Ferenc szerint az ellenzék a népszavazás kérdéseivel azt üzeni a magyar társadalomnak, hogy „van ingyenebéd” (amoba.hu, 2007. 07. 02.).
– A népszavazás „egy rossz hazugsággal többet fog teremteni, ha sikeres lesz. (…) Én egyébként a lényegét illetően azt tudom mondani, hogy a népszavazás megbukott már most. Ez nem a 300 forintról szól, hanem arról, hogy a kormány menjen el, és ne legyenek változások. Változások lesznek, az országot megújítjuk, a kormány pedig nem ijed meg egy népszavazástól (Magyar Rádió, 2007. 07. 03.).
Gyurcsány Ferenc legújabb véleményét valószínűleg befolyásolják a közvélemény-kutatások. A Századvég és a Forsense például azt találta, hogy a megkérdezettek nagy többsége, kétharmaduk elmenne a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett népszavazásra, s a nagy többség igennel válaszolna a kérdésekre. Ebből a felmérésből derül ki az is, hogy még az MSZP-szavazók többsége is teljes mértékben egyetért a kórházi napidíj, a föld-elővásárlási jog, valamint a kórház-privatizáció témakörében feltett kérdésekkel. A közvélemény-kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a magas, 66 százalékos részvételi hajlandóság nagyobb, mint egy feltételezett parlamenti választás esetében.
Bakondi György: Az afrikai bevándorlók is megjelentek a balkáni útvonalon
