A Vatikán rendezné a kínai hívők ügyét

Jelentős lépés a Szentszék és Kína kapcsolataiban az a levél, amelyet XVI. Benedek a távol-keleti ország katolikusaihoz intézett. A pünkösd napján aláírt s minap nyilvánosságra hozott pápai levél nemcsak lelkipásztori buzdításokat, hanem egyházkormányzati rendelkezéseket is tartalmaz. Fő célja előmozdítani a kínai katolikusok egységét, valamint rendezni belső viszonyaikat.

Érszegi Márk Aurél
2007. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ismeretes, Kínában létezik egy államilag elismert katolikus egyház, amelyet a Katolikusok Hazafias Szövetsége szigorúan ellenőriz, és minden eszközzel megpróbál „függetleníteni” a római pápától. A hívők többsége azonban illegalitásban él, és üldöztetésnek van kitéve.
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy az állam magának akarja fenntartani a püspökök kinevezését, ami azonban az egyház tanítása értelmében a pápa kizárólagos joga. Az utóbbi években a „hivatalos” egyház püspökei közül is mind többen kérték és meg is kapták a pápa legalább utólagos hozzájárulását felszentelésükhöz, ezáltal rendezvén státusukat. Maguk a hívek is a Rómával közösségben álló papokat és püspököket fogadják csak el.
A „földalatti” és a „hivatalos” egyház között van némi feszültség az államhoz való eltérő viszony miatt. A pápai levél ezért közeledésüket szorgalmazza, és buzdítja a földalatti közösségeket, hogy ne állandósítsák a szembenállást, cserébe viszont elvárja, hogy ezek a püspökök is kapjanak állami elismerést. A hivatalos egyház püspökeit pedig óva inti az állammal szembeni túlzott engedékenységtől, ha az a hitbeli tartalom és a pápával való közösség rovására megy.
A dokumentumban XVI. Benedek készségét fejezi ki, hogy felvegye a kapcsolatokat a kínai kormányzattal, és megállapodást kössön vele a püspöki kinevezések tárgyában. Nehézséget okoz ugyanis, hogy kínai részről a kapcsolatok normalizálása feltételéül szabják a Szentszéknek, tartózkodjék a belügyeikbe való beavatkozástól (ennek megfelelően a püspöki kinevezéseket is állami hatáskörnek tartják), illetve szakítsa meg diplomáciai kapcsolatait Tajvannal. Ha ez utóbbi kérdésben a Szentszék hajlandónak mutatkozik is engedni, a püspöki kinevezések pápai jóváhagyásáról nem mondhat le. Viszont az egyházi tanítást is tiszteletben tartó megállapodásos rendezésnek már számos történelmi előzménye van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.