Egy szezont kell kibírni az orfűi tónál?

Orfűt, a népszerű baranyai üdülőhelyet az elmúlt hetekben mintha folyamatosan átok sújtotta volna. Az üdülőfaluban először a strand – amely a helyiek szerint Közép-Európa legnagyobb szabadtéri strandja – zárt be, majd néhány héttel később a kagylók is pusztulni kezdtek a tóban. Mindez összefüggésbe hozható a tavaszi – ezek szerint nem kellően előkészített – kotrással is. Vannak azonban, akik egy készülő privatizációra gyanakodnak. Mint mondják, a recept ismert: először lerohasztják, lezüllesztik, majd olcsón eladják, amit el akarnak adni.

Bóka Máté Ciprián
2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orfűi tórendszer legnagyobb egysége, a mintegy hetvenkét hektáros Pécsi-tó kotrását az Orfű Pécs-tó Kht. rendelte meg, s a regionális operatív program keretén belül nyertek is a munkálatokra hektáronként több mint egymillió, összesen hetvenkét millió forintot. A munkálatokhoz közel másfél métert le kellett engedni a vízből – a szint azonban azóta is jó egy méterrel alacsonyabb a kívánatosnál, annak ellenére, hogy a kivitelező a feladattal már április elején végzett.
A közvetlenül a tó mellett található strandot még július elején nyitották meg, de alig egy hétig üzemelt, a fürdőhely lelkét adó medence falán túl ugyanis a felszínre került iszaprétegen buzgárok jelentek meg, elszökött a víz, ráadásul a betonfal egy tizenöt méteres szakaszon el is mozdult a helyéről. Füzyné Kajdi Zita, Orfű polgármestere szerint a medence technológiai leírásában az szerepel, hogy a medencében illetve a szomszédos Pécsi-tóban egyszerre kell, hogy víz legyen. Az elsődleges szakértői vélemények alapján azonban feltételezhető, hogy a hatalmas méretű fürdőnek ennyi idő adatott: a harminc év alatt – nagyobb felújítások híján – elöregedett.
A munkák szükségességét az indokolta – vélekedik a polgármester –, hogy a kotrás során átlagosan hatvan centiméternyi iszapot hordtak ki a tó strand melletti részéről, a szemközti oldalon pedig a partfal megerősítéséhez, illetve egy másfél kilométeres sétány építéshez is szükség volt víz leengedésére. Füzyné szerint, ha várnak, elképzelhető, hogy a felhalmozódott iszapréteg jövőre okozott volna súlyos gondokat.
Az elmúlt hetekben a kagylók is pusztulni kezdtek, s sokan ezt is a tókotrással, az alacsony vízszinttel hozzák összefüggésbe. A polgármesterasszony ugyan a laboreredményeket még nem ismeri, de úgy gondolja, inkább a hetek óta tartó forróság miatt melegedett fel annyira a víz, hogy magas hőmérséklete végül a kagylók pusztulásához vezetett.
A helyiek szerint azonban a strandbezárás körül valami nem teljesen tiszta. Egyes feltételezések szerint az is elképzelhető, hogy az értékes területen fekvő fürdőhely eladását készítik elő a végiggondolatlan munkákkal, mások pedig arra gondolnak, hogy a kotrással megbízott cég vezetője, Bögyös Sándor érdekelt abban, hogy a fürdőzők idén ne kereshessék fel a létesítményt. A vállalkozó ugyanis a Pécs-tótól néhány száz méterre fekvő kisebbik, úgynevezett Orfűi-tó kezelője, illetve az ott működő strand tulajdonosa, amely most is fogadja a látogatókat.
Bögyös Sándor azonban csak bosszúsan legyint, amikor a felvetések szóba kerülnek. Mint mondja, neki is az lenne az érdeke, hogy a település minél szélesebb kínálattal rendelkezzen, s a vendégek választani tudjanak. Hozzáteszi, őt is hátrányosan érinti a most kialakult helyzet, hiszen az előre lefoglalt szállások felét nála is lemondták.
A strand melletti vendéglátósok a fürdőbezárásban azt nehezményezik igazán, hogy senki sem értesítette őket a várható fejleményekről, s azóta sem kapnak hivatalos tájékoztatást, mire is számítsanak a jövőben. Ott jártunkkor szinte egyetlen vendég sem volt a nyári szezonra berendezkedett fogadókban. Az egyik vállalkozó becslése szerint egy hónap alatt alig ötszázezres forgalmuk lesz, s csak a villanyszámla százötven körül alakul majd.
– Azért vagyunk már csak itt, hogy jövőre is legyen vendégünk, ha esetleg újra kinyitna a fürdő – mondja bosszankodva az egyik üzemeltető. – Hiába mondják, hogy Orfű a strand nélkül is Orfű, nem az – teszi hozzá.
Az is kiderül, hogy az egyik szállásadó kilenc apartmanjából mindössze kettőben van most vendég. Legtöbben a bezárás miatt mondták le foglalásukat – sokan ugyanis csak a strand miatt jönnek az egyébként festői szépségű völgyben fekvő turistaparadicsomba.
A Pécsi-tó másik végén található büfében néhány német turista mellett pár fiatal ücsörög. A felszolgáló szerint inkább az aznapi hűvös időnek – ilyen ez a nyár: 28 fok már hűvös időnek számít – köszönhető, hogy alig vannak betérők, de azért megjegyzi: a kagylók miatti bűz is meglátszik a forgalmon. A Pécsi-tó mellett ugyan nincs kijelölt fürdőhely, de évek óta a partnak ezt a csücskét választják a strandolók. Ha meleg van, teljesen megtelik a nagyjából hetvenméteres szakaszhoz tartozó füves terület. Négy-ötszázan is elférnek itt, de most talán ha három tucat fürdőző pihen a fák alatt. A vízben csak néhány fiatal úszkál matracokon, egy nyugdíjas bácsi így nyugodtan horgászhat a strand közepén.
Kondricz Ferenc érkezésemkor emel ki egy jókora, közel négykilós pontyot. – Ez volt ma az első kapás – mondja délután kettő felé az egykori vájár. – A kicsit épp olyan nehéz megfogni, mint a nagyot – teszi hozzá szerényen, s mutat az immár a szákjában pihegő zsákmányára.
A hetvenedik évében járó öregúr tizenkét éve vásárolt hétvégi házat a szomszédos Abaligeten, azóta jár át a Pécsi-tóra pecázni, s ő is úgy vélekedik, az alacsony vízszint igenis számít, ezért ha tovább melegszik a víz, félő, hogy a halak is bajba kerülhetnek. Amúgy Kodricz úr úgy tudja, a pusztuló kagylókat Kínából hozták ide vagy két évtizede azzal a céllal, hogy megszűrjék a vizet.
A helyiek az önkormányzat kezdeményezésére most egyesült erővel szedik össze a partra vetett, „szétrobbant”, kifordult belsővel, héjukkal égnek meredő állatok maradványait. Az egyik helybéli tudomásomra hozza, a napokban kamionnyit szállítottak el a tetemekből, ennek ellenére a part keletei oldalán végigsétálva alig van néhány tíz méteres szakasz, ahol nem lehet találkozni az élettelen puhatestűkkel.
A látvány ugyan elszomorító, de a gyönyörű tájat, a természetet így is élvezni lehet. A Pécsi Tudományegyetem profeszszora, Májer Jószef szerint azonban nem biztos, hogy a kotrásnak nem lesznek negatív hatásai. A Környezettudományi Intézet Általános és Alkalmazott Ökológiai Tanszék vezetője úgy vélekedik, hogy a most szárazra került mederrészben elszaporodott növények a későbbiekben a vízbe kerülve szerves anyagaikkal terhelést jelenthetnek az élővilágára. Szerinte a munkákat félbehagyták.
A kotrást végző cég vezetője, Bögyös Sándor viszont állítja, a szerződésben vállalt feladatokat maradéktalanul teljesítették, s elsősorban a csapadékmentes időnek köszönhető, hogy a tó nem tudott feltelni a kívánatos mértékben. Hozzáteszi, évekkel ezelőtt az orfűi kistó kotrásakor is végigéltek már egy hasonló cirkuszt, de azóta mindenki elismeri, szükség volt a munkájukra. Úgy véli, egy szezont – ahogy akkor, most is – fel kell áldozni azért, hogy aztán húsz évig újra szolgálhassa a tó a turistákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.