Egybiztosítós modell: Szlovákia visszatér

A befizetett járulékokból mindössze három százalékot fordíthatnak saját működésükre Szlovákiában az egészségbiztosítók a jövő évtől, nyereséget viszont egyáltalán nem termelhetnek. Ilyen korlátozással szeretné elérni Ivan Valentovic egészségügyi miniszter, hogy a magánbiztosítók vonuljanak ki a piacról.

Neszméri Sándor
2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Sokáig szélmalomharcnak tűnt a Robert Fico vezette szlovák kormány azon igyekezete, hogy az egészségügyet visszaállítsa az egybiztosítós rendszerre. Az ellenzéki pártok – amelyek jóvoltából két állami többségű és négy magánbiztosító kezdett el működni a korábbi választási ciklusban – államosítás szándékával vádolták a kormányt, a magánbiztosítók képviselői pedig 30-38 milliárd koronás (vagyis mintegy 220-280 milliárd forintos) kártérítési igénnyel fenyegetőztek.
A szlovák kormány ugyanakkor azzal érvelt, hogy az emberek által befizetett mintegy 80 milliárd korona (csaknem 600 milliárd forint) járulékból legalább tíz százalék veszik el a biztosítótársaságok adminisztratív kiadásaira, illetve a magánbiztosítók nyereségképzésére, ami által kevés pénz jut az egészségügyi szolgáltatások javítására, illetve számtalan kórház adósodik el. A szlovák kormány három hete döntött arról, hogy a két állami közszolgálati biztosítót összevonja. A tárcavezető pedig olyan feladatot kapott, hogy dolgozzon ki olyan törvényes feltételeket, amelyek által az egészségügyi járulék összegéből a lehető legtöbb kerüljön a szolgáltatások finanszírozására.
Ivan Valentovic tárcavezető tegnap terjesztette a törvénytervezetet a kormány törvényhozói tanácsa elé, s bár továbbra is fogalmazódtak meg alkotmányos aggályok, zöld jelzést kapott a javaslat, amely jelentős lépés az egybiztosítós rendszer kialakítása fel. A tervezet szerint a biztosítók január elsejétől az általuk beszedett járulék összegének mindössze három százalékát használhatják fel működési kiadásként (tavaly általában 6-9 százalékot fordítottak önmagukra), nyereséget pedig egyáltalán nem termelhetnek. A szakértők ennek alapján állítják, hogy végbemehet az egybiztosítós rendszer visszaállítása, hiszen a magántőke nyereség híján ki fog vonulni a piacról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.