Magyarország adósságának nagy részét most már a kamatterhek teszik ki – nyilatkozta a Magyar Rádiónak Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt elnöke. Kifejtette: hazánk tipikus adósságcsapdában van, adósságunk kamatait is adósságból fizetjük. Az államadósság ma nagyjából 80 milliárd dollárt tesz ki. Ennek talán negyedét használtuk fel fogyasztásra, beruházásra, döntő többségét azonban a folyamatosan halmozódó kamatteher jelentette.
– Ez a legrosszabb adósságcsapda, amiből nagyon nehéz kikerülni – figyelmeztetett Járai Zsigmond. Számításai szerint a Magyarországon foglalkoztatott négymillió embernek nagyjából két-három évig kellene ingyen dolgoznia ahhoz, hogy vissza tudjuk fizetni az adósságot.
A volt jegybankelnök emlékeztetett: hazánk a hetvenes években, az olajválság idején került először adósságcsapdába. A Nyugat akkor gazdasági szerkezetének teljes átalakításával válaszolt a magas energiaárakra, mi viszont ehelyett kölcsönöket vettünk fel, s ezzel konzerváltuk a magyar gazdaság rossz szerkezetét. Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság pozitív véleményt fogalmazott meg a magyar konvergenciaprogrammal kapcsolatban, Járai Zsigmond úgy vélekedett: nem kell bedőlni az Európai Unió véleményének, hiszen ők csak egy szemszögből vizsgálják a programot, amelynek kétségtelen pozitívuma az államháztartási hiány csökkenése. Ám az nem biztos, hogy előreviszi a magyar gazdaságot, ha a deficit lefaragása nem a kiadások csökkentésével, hanem az adók növelésével valósul meg, mert ez nem tartható fenn hosszú távon.
– A gazdaságpolitikai vízió vagy gazdaságpolitikai program teljes egészében hiányzik Magyarországon – hangsúlyozta az MNB volt elnöke. Megjegyezte, hogy a balti országok, de Szlovákia, Románia és Bulgária is sokkal modernebb gazdaságot építettek ki az elmúlt években, mint mi.
Magyarország nem a legszegényebb az EU-ban
