Erdogan pártja a nagy esélyes

Munkatársunktól
2007. 07. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Földcsuszamlásszerű győzelemmel őrizheti meg hatalmát a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) a vasárnapi előre hozott parlamenti választáson Törökországban. A közvélemény-kutatások 40 százalék körüli eredményt jósolnak Recep Erdogan miniszterelnök újra és újra iszlamista kötődéssel vádolt pártjának. Az AKP így ékesszólóan bizonyíthatja, hogy a szekuláris hadsereg és az ellenzék némileg alábecsülte ellenfelét, amikor tavasszal megakadályozta, hogy Abdullah Gül jelenlegi külügyminisztert államfővé válaszszák meg. A hét végi megméretést is ezért írták ki.
Megfigyelők szerint az AKP esetleges nagyarányú győzelmével kétséges végkimenetele lehet annak, ha az elmúlt évtizedek gyakorlatának megfelelően a hadsereg ismét úgy dönt, hogy fellép az új kormány elnökjelöltje ellen. Hogy Necdet Sezer jelenlegi államfő utódáról a hadseregnek más elképzelései vannak, a Yasar Büyükanit vezette vezérkar ultimátumszerű levélben is jelezte az elnökválasztási fiaskó idején.
Az AKP mellett a tízszázalékos parlamenti küszöböt még a fő vetélytárs, a balközép Republikánus Néppárt és a jobboldali Nemzeti Mozgalom Pártja lépheti át. A választást egyébként egy rég nem tapasztalt helyzet is színezheti, előrejelzések szerint ugyanis több mint egy évtized után ismét lesz kurd- párti képviselő a török parlamentben. A Demokratikus Társadalom Pártja (DTP) 10-20 függetlenként induló jelöltet juttathat az 550 tagú törvényhozásba. Ankara már csak ezért is feszültséggel telt évek elé néz. A törvényhozásban aligha kímélnék például az egyik képviselőjelöltet, Aysel Tuglukot, aki a betiltott Kurd Munkapárt (PKK) bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan egyik védőügyvédje volt.
A kurdok azonban korántsem egyhangúlag állnak ki a DTP mellett. Az utóbbi években – nagyrészt az EU sugallatára – a kormány enyhített a kurdokat övező korlátozásokon, engedélyeztek például kurd nyelvű tévéműsorokat, és gazdasági fejlesztésekbe is kezdtek a kurd többségű területeken. „Nem tudjuk, a DTP ehhez képest mit ígér” – mondja a helyiek egy része. Az viszont egyelőre nem világos, hogyan reagálnának a török hadsereg esetleges beavatkozására Észak-Irakban, ahonnan Ankara gyanúja szerint a PKK négyezer gerillája terrorakciókat szervez török célpontok ellen. Az egyre gyakoribbá váló összetűzések két ország militarizált övezetté váló határvidékén a török hadsereg nemrég 140 ezer fős csapatösszevonást hajtott végre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.