Sarkadra bemenet két „nagybani” zöldségesnél is árulnak dinnyét, az árak meglehetősen olcsók. Az egyiknél a „mézes” kilója 23 forint, a másiknál a „medgyesi” 29 forint. Már a nyár elején dömping van. Akció – hirdeti az út mellett a tábla, az autósok meg-megállnak lékeltetni, bevásárolni, de úgy tűnik, mégsem elegen. Érvényes a klasszikus mondás: nagyobb a kínálat, mint a kereslet.
A messze földön híres medgyesegyházi dinnyések – ha kicsiben is – már évekkel ezelőtt saját kereskedelmi láncot hoztak létre. – A kedvező időjárás és a korai ültetés felgyorsította az érést – válaszol érdeklődésemre Nagy Béla medgyesegyházi polgármester. – Tíz nappal, de inkább két héttel hamarább szedhető a dinnye. Az EU piacain rajtunk kívül a spanyolok, görögök, törökök érdekeltek. Ezekben az országokban a szokásosnál hűvösebb volt, ezért az import és a hazai a felvásárlónál találkozott. Nem segít rajtunk, hogy Lengyelországban, Németországban, Ausztriában, a balti államokban, vagyis ott, ahol eladnánk, lehűlt a levegő, sok helyen esik az eső. A dinnye olyan termék, mint a fagyi vagy a sör: melegben nagyobb a keletje.
Külföldön tehát romlottak az értékesítési lehetőségek. S mit tesz a magyar termelő? Félelmében hamarább szedi le a termést. – Pedig most a kivárás volna ajánlatos – javallja a polgármester. – A fogyasztóknak még nem jött meg az étvágya. Úgy tudom, hogy a spanyolok és a görögök július 30-ig nagyobb mennyiségben szállítanak dinnyét német és lengyel földre. Utána jobbra számíthatunk, talán eljön a mi időnk. Nem szabad sietnünk, nyomott áron megszabadulni a terméstől, mert a nyár közepe sikert hozhat.
Addig is, amíg a külföldi piac beindul, a Békés megyei (medgyesegyházi, újkígyósi, medgyesbodzási) termelők a belföldire erősítenek. Az Alföldön a partiumi, a hevesi, a kunsági dinnye is vetélytárs. Északabbra és nyugatabbra már nem 20-30, hanem 60, 80, 100 forint a görögdinnye kilója, igaz, ugyanabban a minőségben.
Úgy tűnik, a megyében nem mindenki osztja Nagy Béla óvatos optimizmusát. A minap dinnyetermelők tiltakoztak egy cég kunágotai telephelyén az alacsony felvásárlási árak ellen. A felvásárlótelepek ideiglenesen szüneteltetik tevékenységüket, beindult az „aláígérgetés”. A demonstrálók minimum 25 forintos felvásárlási árat szeretnének elérni, amelynek érdekében aláírásokat gyűjtenek. Némelyek már egyenesen dinnyeháborúról beszélnek, a termelők elkeseredésükben az agrárminiszterhez fordulnak.