Tizennégy oldalas tanulmányában több mint harminc olyan törvénytelenségre hívja fel a figyelmet, amelyet a nyomozók, az ügyészség, valamint Ján Packa rendőrfőkapitány, Robert Kalinák belügyminiszter és Robert Fico kormányfő követett el – minden esetben úgy, hogy az hátrányosan érintette a csallóközi magyar lányt.
Jozef Sátek állítása szerint a nyomozók gyakorlatilag csak törvénysértő módon hallgatták ki Malina Hedviget, sértve a büntető törvénykönyv (Btk.) 55. paragrafusát, mert az első két kihallgatás akkor volt, amikor a nyitrai és a dunaszerdahelyi orvosok pszichikai állapota, valamint az erős nyugtató és fájdalomcsillapító gyógyszerek használata miatt „kihallgatásra alkalmatlannak” minősítették a diáklányt és erről tájékoztatták is a nyomozókat. Ugyanez a paragrafus sérült szeptember 9-én is, amikor Hedviget azzal a „hazugsággal” vitték Nyitrára, hogy szembesíteni fogják az egyik lehetséges tettessel, ugyanakkor hat órán át vallatták, a vallomását videokazettára rögzítették, miközben sem a lány ügyvédje, sem az ügyészség képviselője nem volt jelen, a rögzítést pedig nem engedélyeztették Hedviggel, ami alkotmányos személyiségi jogsértés.
A nyomozó hatóság azonban akkor is megsértette a Btk.-t és Malina Hedvig jogait, amikor a felkért igazságügyi szakértők kilétéről nem tájékoztatták a diáklányt, de még inkább azzal, hogy a szakvéleményekről még csak nem is tájékoztatták, holott a Btk. szerint joga lett volna pótvizsgálatokat kérni, esetleg fellebbezni a szakvélemény ellen még a nyomozás lezárása előtt. Sátek szerint erre különösen az egészségügyi orvos szakértő esetében lett volna lehetősége Hedvignek, hiszen csak ő állította, hogy sem agyrázkódása nem volt a diáklánynak, sem külső nyomai nem fedezhetők fel a támadásnak, holott hat nyitrai és dunaszerdahelyi szakorvos kezelte augusztus 25-én, s valamennyien megállapították a fizikai támadás külső nyomait és lélektani hatásait. És sérült a Btk. 159. paragrafusa is: a nyomozók mind a mai napig nem végezték el a helyszíni szemlét és az eset rekonstrukcióját.
A belügyminiszter és a rendőrfőkapitány azzal sértettek törvényt Sátek szerint, hogy már szeptember 8-án „részletesen megismerkedtek” a nyomozati anyaggal, amit a Btk. 69. paragrafusa tilt, Fico kormányfővel kiegészítve pedig a 6. paragrafus ellen vétettek, amikor nyilvánosságra hozták a nyomozók végső határozatát – azt megelőzően, hogy azt megkapta volna Malina Hedvig, pedig még fellebbezési joga is volt, vagyis „az alkotmányos méltóságok triója” szeptemberi sajtótájékoztatóján jogilag befejezetlen esetet taglalt a nyilvánosság előtt hivatalosan lezárt ügyként.
Az ellenálló főkapitány. Jozef Sátek kétszer volt Szlovákia országos rendőrfőkapitánya, először 1994–95-ben. Akkor Vladimír Meciar volt a kormányfő, hű társa pedig Ján Slota, és Sáteket azért váltották le, mert nem volt hajlandó „bizonyítani”, hogy ifjabb Michal Kovác „önelrablást” követett el, mert „sikkasztott, és menekülni próbált az igazságszolgáltatás elől”, és azt sem fogadta el, hogy a volt elnök fia elrablásának a koronatanúja „kábítószer- és fegyverkereskedő volt”, s felrobbantott autójában úgy lelte halálát, „hogy maga manipulált a gépkocsi gázpalackjával”.
Hogyan írjunk újságot ma?
