Mol: besegített a kormány?

Úgy tűnik, már nemcsak szóban, hanem gyakorlatban is beavatkozik a kormány abba a tőkepiaci akcióba, aminek során az osztrák OMV bevásárolta magát a Molba, a magyar olajipari társaságba. Szakértők szerint még csak a történet elején járunk, aminek megjósolhatatlan a végkimenetele.

Nánási Tamás
2007. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb, ezúttal állami tulajdonú pénzintézet sorakozott fel a Mol mellé. A hét első napján született meg a Budapesti Értéktőzsde internetes honlapján tegnap közzétett egyezség az olajtársaság és az MFB Invest Zrt. között. A dokumentum szerint a banki cég 10,933 millió darab saját részvényt úgymond kölcsönad a Molnak, amivel a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) befolyása tíz százalékra nőtt az olajtársaságban. Korábban az OTP Bankkal köttetett hasonló szerződés, aminek nyomán a pénzintézet 9,1 százalékos részesedést mondhat magáénak a Molban. Emellett az olajcég az elmúlt napokban sajátrészvény-vásárlásokkal próbálta „besáncolni” magát a pesti börzén az osztrákok terjeszkedésével szemben. A saját részvények állománya a tőzsdei vételek nyomán 9,1 százalékosra nőtt, emellett a cég további 8,2 százalékos részesedést kitevő Mol-pakettre rendelkezik vételi opcióval, azaz elővásárlási lehetőséggel.
A fenti, bonyolult lépések nyomán a Mol durván 30 százaléknyi részesedés erejéig biztosította be a céget az OMV-vel szemben, méghozzá úgy, hogy 20 százaléknyi pakettjével a két bank – piaci szóhasználattal élve – baráti szavazónak számít. Ám az eddig 18,6 százalékos részesedést megvásárló OMV-nek az elemzők szerint még bőven akad ütőkártya a kezében. Az egyik ezek közül az a tegnapi számunkban közölt, ám az osztrák cég által meg nem erősített értesülés, hogy a Barclays és a JP Morgan befektetőházak 13,5 milliárd eurós hitelkerettel kínálták meg az OMV-t, amiből könnyedén finanszírozható volna további Mol-papírok vásárlása.
Piaci szakértők szerint a MFB– Mol-egyezséggel a kormány közvetlenül is beavatkozott a két olajtársaság küzdelmébe. Daróczi Dávid kormányszóvivő viszont a távirati iroda érdeklődésére közölte: a tranzakció független a kormánytól, annak ellenére is, hogy az MFB a lépésről tájékoztatta a kabinetet. Seres Béla, a Deloitte adótanácsadó cég egyik magyarországi vezetője pedig arra emlékeztetett, hogy a Mol függetlenségének megőrzését a kormány diplomáciai eszközökkel is elő tudja segíteni. Az OMV-ben egyharmad körüli, tehát jelentős az osztrák állami tulajdon. Ha tehát a bécsi kormány rávehető arra, hogy ne támogassa a két olajtársaság fúzióját, talán le is állítható a folyamat. Ugyanakkor az elemző úgy látja, nem mondana ellent az olajpiacon mostanság tapasztalható globális egyesülési folyamatoknak egy három szereplőt – Mol, OMV, valamint a lengyel PKN Orlent – egyesítő erős közép-európai olajcég felállása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.