Megugrott a végelszámolások mennyisége az első fél évben – mutatják az Opten Informatikai Kft. adatai. A végelszámolások száma az idén 55 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A megszűnő társaságok száma ebben az évben meghaladta a négyezret, korábban ez évente 2000-2400 volt. A cégnyilvántartással foglalkozó vállalat szerint az eljárás alá kerülő társaságok tovább emelkedő tendenciája miatt a törölt cégek száma hamarosan elérheti az újonnan alapítottakét, azaz nemsokára elkezdődik a magyar vállalkozások számának stagnálása, majd csökkenése. Az előrejelzést alátámasztják a cégbírósági és az adóhatósági adatok is: ebben a fél évben 10 százalékkal kevesebb vállalkozást regisztráltak, mint egy éve, miközben több mint 15 ezer végrehajtási eljárás indult. Az APEH az idén több mint 2500 társaságnak függesztette fel vagy törölte az adószámát.
A jelenlegi adatok a végelszámolások közzétételének időpontját mutatják. Mivel az eljárásokat egy vagy két hónappal korábban indítják meg, a számok most a múlt év végén és a 2007 elején hozott döntéseket tükrözik.
Az Opten adataihoz hasonló kimutatást tett közzé a múlt héten a Creditreform is. A hitelezővédelmi szövetség szerint az elmúlt években tapasztalt romló tendencia az idén a második fél évben sem áll meg, sőt a kis- és középvállalkozások gazdálkodási feltételei a fizetési morál további romlását, a felszámolási eljárások szaporodását valószínűsítik. A Creditreform jelentése szerint a cégeknek a körbetartozások is egyre nagyobb gondot jelentenek, a számlakifizetés átlagos késedelme ugyanis folyamatosan nő. A Coface követeléskezelő vállalat legutóbbi adatai azt mutatták, hogy a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma az első negyedévben 24 százalékkal emelkedett, s a végelszámolás alatt álló cégek száma is számottevően nőtt.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) további felszámolási hullámra számít. A legfrissebb adatokat értékelve Parragh László elnök a Magyar Nemzetnek tegnap így fogalmazott: jelenleg átrendeződés megy végbe a magyar gazdaságban, amelynek során az egyéni vállalkozások egy része – a tavaly szeptemberi és az idén januárban történt adó- és járulékemelések miatt – a fehérgazdaság helyett inkább a szürkegazdaságot választja. Parragh úgy látja, a végelszámolások számának emelkedése korántsem fejeződött be, az év második felében további cégbezárásokra lehet számítani.
Az Ecostat gazdaságkutató intézet múlt heti felmérése is az MKIK előrejelzését erősíti meg, amely azt mutatja, hogy állandósult a tőkehiány a hazai kis- és középvállalkozásoknál. A legtöbb cég fejlesztései elhalasztását, hitelek felvételét tervezi, és a likviditási problémák enyhülésében csupán a szektor 18 százaléka bízik.
A Liverpool nemes gesztust tesz Diogo Jota családja felé
