Sok kicsi hangya, mint egy hangyabolyban, összehord egy jobb országot – Bajnai Gordon ezzel a mondattal szemléltette, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv alulról jövő, helyi kezdeményezésekre építve kívánja megújítani az országot. Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter tegnap átadta a sajtónak a kormány által támogatandónak mondott kiemelt projektek listáját, a dokumentum hetvenoldalas. A politikus kérdésre elismerte, sok tisztázandó kérdés van még, például az is, hogy a megítélt pénzek bruttó vagy nettó összegek-e. A 271 stratégiai jelentőségűnek tartott beruházásra (ezek közül nyolcvanat még át kell dolgozniuk a projektgazdáknak) ötszázmilliárd uniós forrásból érkező forint áll rendelkezésre, papíron, Brüsszel ugyanis csak utófinanszírozást vállal. Bajnai közölte, a Magyar Fejlesztési Bank különböző hitelkonstrukciókat dolgoz ki az elképzelések megvalósítására, finanszírozhatóvá tételére.
A miniszter elmondta, hogy a 191 támogatásra javasolt beruházáson belül 117 alsóbbrendű utak fejlesztésére irányul, 49,3 milliárd forint támogatással 882,4 kilométernyi utat újítanak fel.
*
Az akciótervben nevesített beruházások között szerepel kórház-, gyógyfürdő-felújítás, kastélyrekonstrukció, városrész-rehabilitáció. Kiderült, összesen 684 projektjavaslat érkezett, ezek közül mintegy 250-et pályázaton való indulásra javasoltak, körülbelül kétszáz beadványt pedig elutasítottak. A tárcavezető hangsúlyozta, alapvetően szakmai döntés született, majd megerősítette lapunk információját, hogy az egyik szakmai zsűrit Magyar Bálint vezette. – Ez azonban nem jelenti azt, hogy politikai befolyásolás történt, az SZDSZ-es képviselő ugyanis szakember, a humánerőforrás-fejlesztési programok monitoringbizottságát ő vezeti – fejtette ki az önkormányzati és területfejlesztési miniszter. Bajnai hozzátette, arra kérte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnökét, Vági Mártont, hogy ha ő nem tud személyesen elnökölni, a jövőben inkább az illetékes irányító hatóság vezetőjét kérje fel helyettesítésre. – A Magyar Bálint vezette zsűri egyébként foglalkoztatással, egészségüggyel és oktatással kapcsolatos országos programokról, nem pedig konkrét beruházásokról döntött – mondta Bajnai Gordon.
A Fidesz szerint a kormány kisajátította magának az európai uniós támogatásból megvalósuló fejlesztésekkel kapcsolatos döntési folyamatot. Kovács Zoltán Bajnai Gordon sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva elmondta: a demokratikusan megválasztott polgármesterek, megyei önkormányzati elnökök, kistérségi vezetők kisebbségben vannak a döntési folyamatban. A képviselő hangsúlyozta, a kiemelt projektekre a kormánypárti többségű regionális fejlesztési tanácsok tehettek javaslatot, amelyekről az NFÜ-n keresztül a kabinet döntött. Az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának fideszes alelnöke úgy vélte, az Orbán-kormány Széchenyi-tervében komolyabb fejlesztések indultak el az országban, mint azóta az EU-támogatásokból. Kovács Zoltán emlékeztetett az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2004–2006 közötti időszakra vonatkozó vizsgálatára, amelyben a szervezet számos kritikát fogalmazott meg az EU-s projektekkel kapcsolatban, a költségtúllépések, a megnövekedett határidők, a stratégia hiánya miatt. A képviselő szellemekhez hasonlította az uniós fejlesztéseket, amelyeket még senki sem látott, ám amelyekről mindenki beszél.
Elmaradó budavári fejlesztések. A kormány tagjai közül eddig senki sem egyeztetett a budavári önkormányzattal, és így fordulhatott elő, hogy a legfontosabb problémák megoldására, a Várbazár felújítására, a Várbarlang rendezésre és a Mátyás-templom felújításának folytatására egy fillért sem szánnak az uniós támogatásokból – közölte lapunkkal Nagy Gábor Tamás fideszes polgármester. Mint mondta, levélben fordult a kormányhoz, üdvözölve, hogy a palotanegyed rendezésére tízmilliárdot fordítanak, azonban szoros együttműködést kér és ajánl, mert szerinte konszenzus nélkül nem lehet sikeres a leendő pályázat. A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy az említett ingatlanok felújítására a magyar állam kötelezettséget vállalt a világörökségi védettségről szóló nemzetközi megállapodásban. (Sz. Zs.)
Hogyan írjunk újságot ma?
