Uniós pénzek kérdőjelekkel

Magyar Bálint (SZDSZ) szakemberként, nem pedig politikusként irányított egy szakmai zsűrit, amely az Új Magyarország fejlesztési terv kiemelt projektjeiről döntött – derült ki Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter szavaiból. A Fidesz úgy látja, a kormány kisajátította az európai uniós támogatásból megvalósuló fejlesztésekkel kapcsolatos döntési folyamatot.

Török László
2007. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok kicsi hangya, mint egy hangyabolyban, összehord egy jobb országot – Bajnai Gordon ezzel a mondattal szemléltette, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv alulról jövő, helyi kezdeményezésekre építve kívánja megújítani az országot. Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter tegnap átadta a sajtónak a kormány által támogatandónak mondott kiemelt projektek listáját, a dokumentum hetvenoldalas. A politikus kérdésre elismerte, sok tisztázandó kérdés van még, például az is, hogy a megítélt pénzek bruttó vagy nettó összegek-e. A 271 stratégiai jelentőségűnek tartott beruházásra (ezek közül nyolcvanat még át kell dolgozniuk a projektgazdáknak) ötszázmilliárd uniós forrásból érkező forint áll rendelkezésre, papíron, Brüsszel ugyanis csak utófinanszírozást vállal. Bajnai közölte, a Magyar Fejlesztési Bank különböző hitelkonstrukciókat dolgoz ki az elképzelések megvalósítására, finanszírozhatóvá tételére.
A miniszter elmondta, hogy a 191 támogatásra javasolt beruházáson belül 117 alsóbbrendű utak fejlesztésére irányul, 49,3 milliárd forint támogatással 882,4 kilométernyi utat újítanak fel.
*
Az akciótervben nevesített beruházások között szerepel kórház-, gyógyfürdő-felújítás, kastélyrekonstrukció, városrész-rehabilitáció. Kiderült, összesen 684 projektjavaslat érkezett, ezek közül mintegy 250-et pályázaton való indulásra javasoltak, körülbelül kétszáz beadványt pedig elutasítottak. A tárcavezető hangsúlyozta, alapvetően szakmai döntés született, majd megerősítette lapunk információját, hogy az egyik szakmai zsűrit Magyar Bálint vezette. – Ez azonban nem jelenti azt, hogy politikai befolyásolás történt, az SZDSZ-es képviselő ugyanis szakember, a humánerőforrás-fejlesztési programok monitoringbizottságát ő vezeti – fejtette ki az önkormányzati és területfejlesztési miniszter. Bajnai hozzátette, arra kérte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnökét, Vági Mártont, hogy ha ő nem tud személyesen elnökölni, a jövőben inkább az illetékes irányító hatóság vezetőjét kérje fel helyettesítésre. – A Magyar Bálint vezette zsűri egyébként foglalkoztatással, egészségüggyel és oktatással kapcsolatos országos programokról, nem pedig konkrét beruházásokról döntött – mondta Bajnai Gordon.
A Fidesz szerint a kormány kisajátította magának az európai uniós támogatásból megvalósuló fejlesztésekkel kapcsolatos döntési folyamatot. Kovács Zoltán Bajnai Gordon sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva elmondta: a demokratikusan megválasztott polgármesterek, megyei önkormányzati elnökök, kistérségi vezetők kisebbségben vannak a döntési folyamatban. A képviselő hangsúlyozta, a kiemelt projektekre a kormánypárti többségű regionális fejlesztési tanácsok tehettek javaslatot, amelyekről az NFÜ-n keresztül a kabinet döntött. Az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának fideszes alelnöke úgy vélte, az Orbán-kormány Széchenyi-tervében komolyabb fejlesztések indultak el az országban, mint azóta az EU-támogatásokból. Kovács Zoltán emlékeztetett az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2004–2006 közötti időszakra vonatkozó vizsgálatára, amelyben a szervezet számos kritikát fogalmazott meg az EU-s projektekkel kapcsolatban, a költségtúllépések, a megnövekedett határidők, a stratégia hiánya miatt. A képviselő szellemekhez hasonlította az uniós fejlesztéseket, amelyeket még senki sem látott, ám amelyekről mindenki beszél.

Elmaradó budavári fejlesztések. A kormány tagjai közül eddig senki sem egyeztetett a budavári önkormányzattal, és így fordulhatott elő, hogy a legfontosabb problémák megoldására, a Várbazár felújítására, a Várbarlang rendezésre és a Mátyás-templom felújításának folytatására egy fillért sem szánnak az uniós támogatásokból – közölte lapunkkal Nagy Gábor Tamás fideszes polgármester. Mint mondta, levélben fordult a kormányhoz, üdvözölve, hogy a palotanegyed rendezésére tízmilliárdot fordítanak, azonban szoros együttműködést kér és ajánl, mert szerinte konszenzus nélkül nem lehet sikeres a leendő pályázat. A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy az említett ingatlanok felújítására a magyar állam kötelezettséget vállalt a világörökségi védettségről szóló nemzetközi megállapodásban. (Sz. Zs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.