A Krím nem kér Ukrajna NATO-tagságából

A Krím potenciális geopolitikai ütközőpont, ahol különböző nagyhatalmi érdekek, az iszlám és a keresztény világ, Kelet és Nyugat befolyásának kereszteződésében ukrán állampolgárként, ám Moszkva felé tekintve él a félsziget szinte teljesen orosz ajkú lakossága. Fokozza a feszültséget a fekete-tengeri orosz flotta jelenléte, valamint a krími tatárok és az oroszok közötti ellentét is. A félszigeten uralkodó hangulatról beszélgettünk a Krími Orosz Közösség vezetőjével, a krími parlament elnökének első helyettesével, Szergej Cekovval.

2007. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belépve az ön szobájába, szembetűnő, hogy míg Vlagyimir Putyin képe előkelő helyen van, addig Viktor Juscsenko ukrán elnök fotóját sehol sem látni. Mindez, gondolom, nem véletlen, s jelzi a krími oroszok orientáltságát…
– Felhívnám a figyelmét, hogy az ukrán miniszterelnök képe itt van. Az elnökről pedig csak anynyit, hogy semmibe veszi az ország orosz ajkú lakosságának jogait, így semmi okom arra, hogy a képét kitegyem az irodámban. Egy elnöknek az egész országot kell képviselnie, arról nem is beszélve, hogy tiszteletben kell tartania a törvényeket, az emberi és a kisebbségi jogokat. Viktor Juscsenko nem ilyen államfő.
– Ráadásul a Krím történelmét 1783-tól, a félsziget meghódításától 1954-ig, amikor Hruscsov Ukrajnának ajándékozta, egyértelműen az oroszok írták. Ez idő alatt túlnyomó többségbe került itt az orosz lakosság is, amely etnikai túlsúly máig meghatározza a félsziget életét, nem beszélve arról, hogy most itt állomásozik a fekete-tengeri orosz flotta. Ilyen körülmények között költői a kérdés, merre tekintenek a krími oroszok, Moszkva vagy Kijev felé?
– Az itt született, sokadik generáció óta a félszigeten élők számára a Krím maga a haza. Természetesen olyan haza, ahol más nemzetiségek is élnek. A Szovjetunió összeomlása után 17 éve persze már ukrán állampolgárok vagyunk, s ezt elfogadjuk. A Krím számunkra a szűk értelemben vett haza, Oroszország, az anyaország pedig a nagy közös hazánk. Az orosz világ 1991 után messze az ország határain túlra terjed, s ennek az egységes világnak elszakíthatatlan része a Krím is.
– S mit jelent az oroszok számára a Krím autonómiája?
– A Krím autonómiája nem nemzeti, hanem területi alapú. Régi vita már, hogy a krími tatárok nemzeti autonómiát szeretnének, míg számunkra megfelel a jelenlegi. A jelenlegi jogokat mi is bővíteni szeretnénk, politikai, gazdasági, kulturális területen egyaránt, ez azonban a jövő kérdése. Jelenleg az a legnagyobb problémánk, hogy az ukrán központi hatalom a jelenleg meglévő jogainkat is korlátozni próbálja. Kijevben ugyanis sokáig úgy gondolkodtak, hogy minél rosszabb a Krímnek, minél kevesebb jogot adnak az itt élőknek, annál jobb az Ukrajnának. Fel-felmerült még az autonómia megszüntetésének lehetősége is. Az utóbbi időben változni látszik a helyzet, egyre világosabb ugyanis, hogy Ukrajna nem egységes nemzetállam, hanem nagyon is különböző régiókból áll, amelyek ebből következően többletjogokat követelnek maguknak. Ezt megértette a Régiók Pártja, amellyel mi is szorosan együttműködünk.
– A félsziget lakosságának megosztottsága a pártszimpátiákon is meglátszik. Míg a krími tatárok az ukrán jobboldali pártokat támogatják, addig az oroszok a Régiók Pártját, a kommunistákat vagy a progresszív szocialistákat…
– A megosztottság nem etnikai, hanem nyelvi alapú. A lakosság mintegy 80 százaléka orosz ajkú – ebből csak 58 százalék orosz etnikai értelemben –, s ez valóban nyomon követhető a választási eredményekben is. A legnagyobb támogatottsággal a Régiók Pártja bír, de a legutóbbi választásokon a köztársasági parlamentben a Krími Oroszok Közössége is 19 százalékot szerzett. Olyan pártokat támogatunk, amelyek – egyébként az európai normákat követve és a realitásokat tiszteletben tartva – kiállnak az orosz nyelv hivatalossá tétele mellett, jó kapcsolatokra törekednek Oroszországgal, s tiszteletben tartják az ország sokszínűségét, a régiók sajátos jogait.
– Ezek után az már csak természetes, hogy a Krím többsége a fekete-tengeri orosz flotta maradása mellett van.
– Így van, méghozzá azt szeretnénk, ha hosszú időre maradna még a flotta. Fő bázisa, Szevasztopol, tiszta orosz város, amely több alkalommal is hősiesen védte a Krímet a betolakodóktól. Krím lakosságának túlnyomó többsége egyértelműen ellenzi Ukrajna NATO-tagságát is.
– Sok tekintetben azonban a krími oroszok sem egységesek. Jól mutatja ezt a Krími Oroszok Közösségén belüli széttagoltság is…
– Az orosz közösség a pártszimpátiák alapján némiképp megoszlik, ami valahol természetes, ez azonban nem jelenti azt, az itteni oroszok ne tudnának egységesen fellépni. A többség Janukovicsékra szavaz, de vannak közöttünk kommunisták, s Vitrenko progresszív szocialistáinak hívei is. S akkor még nem is említettük az Orosz Blokkot, a közösségen belül működő pártot. Inkább úgy fogalmaznék tehát, hogy a Krími Oroszok Közösségének tagjai több pártban is jelen vannak, s képviselik a Krím, az itteni oroszok érdekeit.
– Ukrán oldalról folyamatosan azzal vádolják a krími oroszokat, hogy Moszkva közvetlen irányítása alatt állnak. Milyen a kapcsolatuk az anyaországgal?
– Jó. Szoros kapcsolatot ápolunk a föderális szervekkel, ismernek bennünket az elnöki adminisztrációban, s már régóta különösen szoros viszonyban vagyunk Moszkva önkormányzatával. Az anyaország erkölcsileg és anyagilag is támogat bennünket. Elsősorban rendezvények szervezését segíti, de ennek révén tanulhatnak például a gyerekeink Oroszországban. Ez a pénzügyi segítség azonban a sokszor hallható vádaskodásokkal ellentétben áttekinthető és törvényes. Az pedig, gondolom, természetes, hogy az anyaország támogat minket.
– S Ukrajna nem segíti az itteni közösséget, mint kisebbséget?
– Ez lenne a normális, ám az idén először kaptunk ilyen támogatást. A krími parlamentben elfoglalt pozícióink segítségével különítettünk el keretet az orosz nyelvoktatás fejlesztésére.
– Idáig az orosz közösségről, mint Ukrajnán belül élő kisebbségről beszéltünk, itt a Krímben kisebbségben él azonban a félszigeten a XV. századtól megtelepedett tatárság, amellyel II. Katalin csapatainak megjelenése óta rossz a kapcsolatuk…
– Nézze, míg például mi legálisan kapjuk a támogatást az anyaországtól, addig az ő szervezetükről, a be nem jegyzett, így törvénytelenül működő medzsliszről ez nem mondható el. Ukrajna paradox módon saját törvényeit sérti meg, amikor együttműködik a tatárok e szervezetével. Nem vitatjuk, hogy a tatárok deportálása törvénysértő volt, ma azonban már visszatértek, s 17 év után a félsziget szláv lakosságának problémáival is többet kellene foglalkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.