A társadalom nyerésre áll

Balavány György
2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy európai közvélemény-kutató cég, a GfK Custom Research Worldwide felmérése szerint az öreg kontinensen – és Magyarországon is – az összes hivatás gyakorlói közül az orvosok és a tanárok élvezik a legnagyobb bizalmat. Ez reménykeltő és egyben meglepő. Megmondom őszintén, ha e felmérés azt hozta volna ki, hogy az európai trenddel szemben a magyarok szívből utálják a gyógyításra fölesküdött szakembereket, nem lepődtem volna meg. Azon sem, ha a megkérdezettek nagy hányada gonosz léhűtőknek titulálta volna a tanárokat, akik évközben akadályozzák a gyermekeket a fejlődésben, nyaranta meg a lábukat lógatják, közpénzből. A kormány ugyanis évek óta – egész médiaregimentje segítségével – sulykolja, hogy az egészségügyet az egészségügyi dolgozók, az oktatásügyet az oktatók teszik tönkre. E gyűlöletpropaganda szerint a tanárok a társadalom kitartottjai, túl sok van belőlük, túl kicsi a tudásuk és túl sok pénzt követelnek. A szoclib sajtó a műhibák meg a paraszolvencia gyakori, ismétlődő emlegetésével (a szakma goebbelsi hagyományait követve) közönséges bűnözőknek állítja be az orvosokat. A kormány pedig e hazug premisszáknak megfelelően a tanári fizetéseket megnyirbálja, a kötelező óraszámot növeli, az egészségügyi dolgozók bérét évek óta nem rendezi, s a szakmai-érdekvédelmi szervezetekkel már vitába sem száll.
A neoliberális hatalom minden erejével arra törekszik, hogy destrukturálja a társadalmat, vagyis a kölcsönös bizalomra épülő kapcsolatokat szétrombolja. S a reformcsomagnak nevezett közbűntény nem hatástalan. Minél szegényebbek, annál betegebbek vagyunk; minél szegényebbek és betegebbek vagyunk, annál ingerültebbé és szorongóbbá válunk; mindettől persze még betegebbek és még szegényebbek leszünk. Ezrével kerülnek utcára a tanárok, számos iskolában élethalálharc folyik az állásokért. Ma egy általános iskolai pedagógus házaspár, ha két-három gyereket nevel, csupán létminimum alatti jövedelmet tud biztosítani családtagjai számára. Az ország azon területein, ahol az elszegényedés folyamata felgyorsult, s a fizetés – ha van – egyre kevesebb és bizonytalanabb, lassan kivész az emberekből a türelem. Előfordul, hogy a szülők agresszívek, a gyerekek nehezen kezelhetők. Éhes osztályokat igen nehéz tanítani. Mindezek ellenére azonban a túlélőösztönünk működik, a hazug médiazsivajban is tiszta maradt a gondolkodásunk, ezért változatlanul megbecsüljük a tanárt és az orvost. Hát persze: egyikre az életünk legnagyobb kincsét bízzuk, a másikra az életünket.
Észre sem vettük, s nagy ütközet zajlott le Magyarországon. Két értékrend csapott össze. Nem a jobb- és baloldalé, dehogy; a kormány harcolt a lakosság értékrendjével szemben, s alulmaradt. Kiderült, hogy akik ellen a hatalom kampányol, azokkal a lakosság szolidáris. A nép ellenállt a pszichés terrornak. De az is világossá vált, hogy mekkora szakadék tátong a hatalom bitorlói – egy szűk létszámú csoport – és az állampolgárok között. Az állam irányítója mást hisz és mást akar, mint az állam polgárai.
A kormány a lelkiismeretes munka minden külső feltételét megvonja az oktatásban és az egészségügyben dolgozóktól. Nem marad számukra más, mint a tisztesség és hivatástudat, amivel a pályára léptek. S mindannyiunk számára megmaradt hatalmas lehetőségként a gondolkozás polgári engedetlensége. Tisztesség, józanság – ilyen fegyvereink vannak. A Gyurcsány-kormány csupán a terror hagyományos instrumentumaival: titkosrendőrséggel, gumibotokkal, lőfegyverekkel rendelkezik. Nyerésre állunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.