A természeti törvények tisztelete

Olvasónktól
2007. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gratulálok Fáy Zoltánnak A valóság rejtvénye című, a Magyar Nemzet 2007. július 7-i Magazinjában megjelent cikkéhez. Az olvasók korára, érdeklődési irányára és szakképzettségének széles körére való tekintettel legyen szabad néhány kisebb, de nem érdektelen részlettel hozzászólnom.
A fejlődéselmélet lényegét tekintve a keresztény egyházak hivatalos álláspontja sokkal kevésbé tér el a darwini alapoktól, mint azt a kívülálló az időnként beinduló sajtókampányokból gondolhatja. Az élővilág természeti törvények – például a természetes kiválasztódás vagy más biológiai szabály – alapján végbemenő fejlődése csak akkor nem fér össze egyházi hitelvekkel, ha az alkotást/teremtést csak a gyűjtögető népek vagy a régi üstfoltozók szintjén tudjuk elképzelni. Az automatát beprogramozó, a számítógépprogram készítője nincsen ott, amikor az általa tervezett/rendelt esemény bekövetkezik, de a program előírásaival (a világegyetem esetében a természeti törvényekkel) azt ugyanúgy ő hozta létre, mintha ott és akkor nagy kalapáccsal ütné a vasat.
Akkor mégis mi a lényege a vérbeli, következetes materialista világszemlélet vallási alapon való elutasításának? Azt hiszem, kettős: a teremtés ténye és az emberi megismerés célkitűzése. A teremtés tagadása ellentétes minden vallással, az utóbbi pedig felfogásunk szerint egyes esetekben az emberiség jövőjét veszélyeztetheti.
A keresztény tanítás szerint a világ nem létezik örök időktől fogva, hanem a teremtés révén jött létre. A csillagászat és a kozmogónia jelenleg elfogadott „big bang” elmélete is egy véges idővel ezelőtt végbement ősrobbanást feltételez a világegyetem kezdetének. Hogy a Szentírás ezt a korabeli világszemlélet fogalmaival és nyelvén írja le, csak logikus és elkerülhetetlen. Mi sem értenénk meg, ha valamelyik fizikai törvényt egy csodafizikus a 4000 év körüli fogalmakkal próbálná megmagyarázni nekünk.
Összetettebb kérdés, de ugyanennyire fontos a tudományos vagy műszaki kutatás jellegének és céljának minősítése. És ez látszólag teljesen vallási probléma. Talán legegyszerűbben úgy fogalmazható meg, hogy az ember elismeri-e helyét a természetben, vagy a természet minden törvénytől független urának akarja megtenni magát. A Teremtés könyve (Mózes 1) szerint a probléma már az első emberpárnál felmerült, tulajdonképpen egyidős az emberiséggel. Másik közismert ókori próbálkozás a bábeli torony építésének története. A mai időkben a hatalomátvétel igénye árnyaltabban, nagy természetátalakító tervek formájában szokott jelentkezni. Sajnálatos, hogy ezek előre látható kudarcát az elrontott vidék ártatlan lakói szenvedik meg.
A kudarcok oka kettős. Egyrészt messze vagyunk és mindig is messze leszünk attól, hogy a természeti törvényeken módosítsunk. Az emberi megismerés tulajdonképpen a törvényszerűségek felismerésére képes. Ez a tudás zseniális szerkezeteket tud megalkotni, de addig nem létező anyagot-energiát létrehozni nem. A rendelkezésünkre álló energia messze nem elég a Föld klímájának szabályozására. Nem reális más égitestek nagy létszámú gyarmatosítására gondolnunk. Aktuális problémánk most az, hogyan egyeztessük össze luxusigényeinket és létszámunkat a Föld teherbírásával. Ha ez nem sikerül, jó esélyünk van arra, hogy egy alapvető éghajlatváltozás vagy egy szuper-világháború után a megmaradt emberek mehetnek vissza a barlangba. Amit azt hiszem, mindannyian szeretnénk elkerülni.
Gedeon József,
az MTA doktora, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.