Állatbetegségek terjednek Európában

Valószínűleg a Pirbright Kutatólaboratóriumból származik az a vírustörzs, amelyik az egyik dél-angliai farmon ütötte fel a fejét. A brit kormány azonnal összehívta a válságstábot. Gordon Brown brit miniszterelnök elmondta: mindent megtesznek, hogy megakadályozzák a járvány elterjedését. Hazánkban szakemberek vizsgálják, hogy jutott-e Magyarországra a fertőzött húsból. Romániából szintén veszélyes állatbetegségről érkezett hír: Temes megyében 20 ezer disznót vágnak le sertéspestis miatt.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száj- és körömfájás vírusát mutatták ki egy dél-angliai farmon. A kórokozó jelenlétét a brit járványügyi hatóság is megerősítette, azt a törzset izolálták, amelyiket vakcinák előállítására használnak a közeli Pirbright Kutatólaboratóriumban – adta hírül a Reuters. Az angol farmon az egyik elpusztult szarvasmarhában találták meg a betegséget, és emiatt hatvan jószágot semmisítettek meg. A hatóságok hozzátették: a vírus nagyon fertőző az állatok között, de csak a legritkább esetben terjed át az emberre. Nagy-Britannia azonnali hatállyal felfüggesztette az élőállat-exportját, valamint tilos az országból bármiféle hús- vagy tejterméket kivinni. A Londontól 50 kilométerre délnyugatra fekvő farm körül 3 kilométeres védő- és 10 kilométeres megfigyelési zónát hoztak létre. A laboratóriumban, ahonnan a vírus származik, megindult a vizsgálat annak kiderítésére, hogy minden biztonsági intézkedést betartottak-e a dolgozók.
A britek óvatossága érthető, hiszen 2001-ben egy ilyen vírus 12 milliárd eurós gazdasági kárt okozott a szigetországnak. Akkor két hétbe tellett, hogy az állatorvosok megállapítsák a vírus eredetét. Abban az évben óvatos becslések szerint 7 millió jószágot kellett elpusztítani, amibe a katonaság segítségét is bevonták. A turizmus visszaesett, elhalasztották a választásokat, és élesen bírálta a világ a brit államot, mert nem akadályozta meg elég gyorsan a járvány továbbterjedését.
Ezzel egy időben a román hatóságok vesztegzár alá helyezték az amerikai Smithfield húsipari vállalatnak az ország nyugati felében működő disznóhizlaldáit, miután az egyik farmon sertéspestisgócot fedeztek fel. A kórt a hét végén azonosították a Smithfield Temes megyei farmján. A Csenén létesített hizlalda a román–magyar határ mentén fekszik. Ioan Jeleriu, a Temes megyei állat-egészségügyi igazgatóság vezetője bejelentette: a hatóságok már nekiláttak az itt nevelt húszezer sertés kényszervágásának, az állati tetemeket pedig leszigetelt és fertőtlenített gödrökben temetik el. A szerb határtól mindössze tíz kilométerre fekvő Csenén betiltották az élő állatok és állati eredetű termékek szállítását. Az állatorvosok emellett vizsgálatot indítottak annak kiderítésére, hogy jelen van-e a sertéspestis a Smithfield Temes megyében található többi, összesen 25 farmján. Az óvintézkedéseket kiterjesztették a szomszédos Aradra és Biharra is, mivel az amerikai húsipari óriás ezekben a megyékben is működtet disznótelepeket és vágóhidakat. A társaság nyugat-romániai hizlaldáiban egyébként egy hónappal ezelőtt háromezer állat pusztult el, akkor azonban a cég szakemberei szerint nem sertéspestis, hanem a kánikula végzett az állomány egy részével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.