Jövő héten elkezdődik a napraforgó betakarítása – mondta érdeklődésünkre Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Az aszály főként Pest, Nógrád és Fejér megyében károsította az olajos magot, dél felé haladva – a homokos területeket kivéve – viszont egyre elfogadhatóbb minőségű a termés. Ez év tavaszán – a mezőgazdasági szakhivatal területi egységeinek jelentései szerint – 520 ezer hektáron vetettek a gazdálkodók napraforgót. A termésre igen kedvezőtlenül hatott a száraz tavasz, majd az aszályos nyár. A magok már eleve nehezen szökkentek szárba, sok helyen csak 70-80 százalékban kelt ki a vetés. A május eleji csapadék életmentő hatásúnak bizonyult a kelésben lévő, illetve a fejlődése elején lévő napraforgóknál. Ugyanakkor később az aszály miatt igen korán elvirágzott a növény, néhol a vetés szinte teljesen kiégett, s a napraforgómagokat nevelő tányérok kicsik maradtak. Vancsura József szerint ugyanakkor az elmúlt napok esőzései még segíthettek valamelyest azokon a területeken, ahol a napraforgó levelei nem száradtak el teljesen.
Ezzel együtt a szélsőséges időjárás a napraforgót korántsem érintette olyan tragikusan, mint a búzát és a kukoricát. A gabonapiaci szakértő szerint a tavasszal előre jelzett hektáronkénti 2,2 tonnával szemben jelenleg 15-20 százalékkal alacsonyabb, két tonna körüli idei átlagterméssel lehet számolni. Az utóbbi években a termés szintje hektáronként 2,2-2,5 tonnára emelkedett, vagyis a visszaesés nem nevezhető elhanyagolhatónak, már csak azért sem, mert szakértők szerint a nyereséges termeléshez minimum kéttonnás hektáronkénti átlagtermésre van szükség, tehát éppen a határon vagyunk. Az elmúlt években napraforgóból 750- 800 ezer tonna körüli termést takarítottak be a termelők, aminek 40-45 százalékát exportáltuk.
A lapunknak nyilatkozó kereskedők arra hívták fel a figyelmet, hogy az olajos mag, valamint a belőle készült étolaj árának emelkedése nem feltétlenül a hazai termés mennyisége, hanem főként a régióban nagytermelőként számon tartott ukrán, román és bolgár piacok miatt következik be. Márpedig e három országban sokkal erőteljesebb s hosszabb volt idén az aszály, ezért komoly terméskiesések tapasztalhatók. Az ottani kevés termés miatt a hazai felvásárlási árak is nőnek: az egy évvel ezelőtti, átlagosan 50 ezer forintos tonnánkénti ár jelenleg 70 ezer forint körül mozog. A mintegy 30 százalékos drágulás főként az étolaj árára hat majd, de emelkedhet a margarin, valamint egyes, a növényt alapanyagként használó kozmetikai cikkek és a takarmányként használt napraforgó ára is.
Rapid délutáni friss – A gazdák kifosztására készül Brüsszel + videó
