Gurulós bőrönd helyett hátizsák, idegenvezetés helyett kalandozás feltáratlan romok között, otthonról lefoglalt tengerparti szálloda helyett éjszakai rögtönzések az összeesés határán: az ausztrál Lonely Planet bedekkersorozat használóinak többségét ezek az ismérvek különböztetik meg a se praktikus, se művelődéstörténeti információkban nem dúskáló nagy képes „útikönyvek” forgatóitól. Persze szó sincs elitizmusról, ellenkezőleg: gurulós bőröndünkbe is bízvást betehetjük a világ legfrekventáltabb és legeldugottabb országait, tájait bemutató LP-köteteket. Hiszen „a Lonely Planetben minden benne van, amire az utazónak kurázsin kívül szüksége lehet” – áll az önbizalommal teli jelmondat a könyvek hátsó borítóján.
Az angol nyelvű bedekkereket a honi Park Kiadó ütemesen fordíttatja magyarra; így az idei utazási szezonban látott napvilágot az Írország, Toscana és Umbria, Jordánia, Japán, valamint Ausztrália keleti partvidékének látnivalóit, szállás- és étkezőhelyeit bemutató, számtalan egyéb gyakorlati információval, történelmi és művészettörténeti áttekintéssel, kislexikonnal, rövid nyelvleckével, a helyi hagyományok és illemszabályok ismertetésével zsúfolt könyv. A kínálat gazdagodása és orientációi a magyarok utazási szokásainak és igényeinek változásait is jelzik.
„Hagyjuk ott a lábnyomunkat Surfers Paradise strandjain. […] Vetődjünk rá nekifutásból az egyik homokvárra Byron Bayben. Barátkozzunk össze a pelikánokkal” Ausztráliában, avagy „nézzük meg a fa imalapocskákat Nikko látványos szentélyeinél és templomainál” Japánban – kinek a pap, kinek a papné. Aki egyetemi szintű kultúrtörténeti elemzéseket vár egy útikönyvtől, amilyenek mondjuk a magyar Panoráma sorozat kiadványaiban olvashatók, az a Lonely Planet mellé kénytelen másik fajta útikalauzt is vásárolni. Ám aki ejtőernyővel érkezik teljesen ismeretlen, félvad országba, és szeretné meglelni a környék legjobb ökoszállodáját vagy kávézóját baksisvadász „gájdok” nélkül is, annak utóbbit ajánljuk.
(Írország. Toszkána és Umbria. Jordánia. Japán. Ausztrália keleti partvidéke. Park Könyvkiadó, Budapest, 2007. A kötetek ára: 9000, 4900, 4500, 9000 és 7500 forint)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
