Begyűrűzhet hazánkba is a pénzügyi válság?

Egyelőre bizonytalan, mennyiben érintik a továbbiakban a magyar tőke- és pénzpiacokat az amerikai jelzálogpiacokkal kapcsolatban kialakult, s Európára is átterjedt negatív hírek, és az ezek nyomán kialakult pénzpiaci bizalmi válság. Elemzők szerint a magyar kötvények már közel két hete emelkedő kamatokkal reagálnak a tengerentúli válságjelekre, a régiós devizák is meginogtak, de a legnagyobb változás a részvény- és vállalati piacokon várható.

2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megoszlanak a szakértői vélemények annak kapcsán, hogy mennyi változást okozhat hazánkban az európai bankokra is átterjedt, az amerikai másodlagos jelzáloghitel-piaci problémák kiváltotta pénzügyi megingás, amelynek nyomán komoly pénzügyi bizalmi válság alakult ki. Elemzők szerint ilyen helyzetben a befektetők hajlamosak a stabilabb piacok felé fordulni, s kerülik a nagyobb külső és belső egyensúlyhiánnyal – magas fizetésimérleg- és államháztartási hiánnyal – küzdő országokat, köztük Magyarországot.
– A hazai államkötvény-hozamok az utóbbi két hétben erőteljesen emelkedtek, ami annak köszönhető, hogy a kockázatosnak vélt befektetések helyett inkább a biztosabb, de alacsonyabb hozamot nyújtó euró és dollár államkötvények felé fordulnak a piaci szereplők – hangsúlyozta lapunknak Büki András, a Budapest Alapkezelő portfóliókezelője, aki hozzátette: a bizalmi válság hatására a forint is gyengült, de a régiós devizák viszonylag jól viselték a negatív híreket. A környező országokhoz képest a roszszabb államháztartási és külső finanszírozási helyzet miatt a magyar piac sérülékenyebb. Büki szerint a részvények és vállalati kötvények piacán zajlik jelentősebb korrekció, de válságról egyelőre nincs szó.
A kedvezőtlen globális hangulat összességében már érezteti hatását itthon is, annál is inkább, mert Magyarország sem vonhatja ki magát az amerikai és európai tőzsdéken tapasztalható negatív folyamatok hatása alól – mondta a szakember.
Tapaszti Attila, a Takarékbank elemzője szerint a jelenlegi információk alapján túlzottnak tűnnek a pénzügyi válság begyűrűzésétől tartó félelmek, bár látszik, hogy a befektetők részéről az utóbbi hetek jelzálogpiaci negatív hírek hatására erős bizalomhiány alakult ki. Tapaszti Attila a Magyar Nemzetnek elmondta nem kizárt, hogy továbbra is számos, a másodlagos jelzálogra specializálódott különleges befektetési alap zárolhatja számláit, ahogy például a BNP Paribas bank három befektetési alapja is tette még csütörtökön.
– A jelenlegi korrekció az időszerű kockázatfelismerésen alapul, azaz a történelmi csúcsán lévő kockázatvállalási hajlandóság indult csökkenésnek – fogalmazott az elemző, aki rámutatott: nem véletlen, hogy a napokban már a Nemzetközi Valutaalap és az amerikai szövetségi bank, a Fed elnöke is felhívta a figyelmet egy erősebb piaci szabályozás bevezetésére ezeknek az alapoknak a biztonságosabbá tétele érdekében. Az amerikai jelzálog-hitelezési válság ugyanis a pénzügyi szektoron átgyűrűzve magával ránthat más szektorokat, sőt elsősorban az Egyesült Államok, de az eurózóna fogyasztásában is megtorpanást eredményezhet, ami már a magyar reálgazdaságra is hatna, de erről azért még nagyon korai lenne beszélni – tette hozzá.
– A magyar bankrendszert biztos nem fenyegeti a kialakult nemzetközi negatív tendencia, amelynek inkább elsősorban a tőzsdékre van hatása – foglalta össze véleményét Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője, aki szerint egyelőre nem tudni, hogy szeparált jelenségről van-e szó, avagy továbbgyűrűzik a bizalmi válság.

Kísért 2001 szeptembere. Japán központi bankja (BoJ) 1 billió jent, azaz mintegy 8,4 milliárd dollárnyi összeget tett a helyi pénzpiacokra tegnap, követve az amerikai, ausztrál és európai központi bankok hasonló lépését. Csütörtökön az Európai Központi Bank (ECB) 95 milliárd eurót pumpált a bizalomhiány miatt gyorsan növekvő bankközi piacokra, míg az amerikai szövetségi bank, a Fed 31 milliárd dollárt tett könnyen hozzáférhetővé a hitelínségben szenvedő bankok számára. A központi bankok a jelek szerint gyakorlatilag összehangolt akciót hajtottak végre a nemzetközi pénzügyi rendszer biztonságának megőrzésére, amely rendszert a jelzálog-hitelezési piacon szereplő egyes pénzintézetek válsága fenyegeti. Hasonló jellegű lépést a 2001. szeptemberi amerikai terrorista merényleteket követően hajtottak végre – emlékeztet az AP hírügynökség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.