Beleadtak mindent a finnek

Augusztus elejétől már magyar változatban is megvásárolható a Nokia kommunikátor telefonjának új változata, az E90-es. A kézi számítógépnek is nevezhető készüléket minden olyan funkcióval felruházták, ami egy okostelefontól elvárható. Méretei pedig a kezelhetőség határain belül mozognak.

Dénes Zoltán
2007. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lefaragtak a hosszúságból, hozzáadtak egy kicsit a szélességhez és a vastagsághoz – a méreteket tekintve ilyen változásokról számolhatunk be az E90-es készülékkel kapcsolatban, ha összehasonlítjuk elődjével, az N9500-zal. Mindezért cserébe viszont mindent belepakoltak, ami egy okostelefonban elférhet. Bár ez esetben is megállja a helyét az a kommunikátorokkal kapcsolatban korábban megfogalmazott általános kritika, hogy túlzottan nagy méretűek, ugyanakkor tény, hogy e készülék megalkotásakor a finnek ezúttal ezen is igyekeztek kissé javítani. Csukott állapotában a Nokia E90-es tizenhárom centiméter hosszú, közel hat centiméter széles és 20 milliméter vastag, súlya pedig 210 gramm. Összehasonlításképpen: elődje több mint 15 milliméterrel hosszabb, szélessége és vastagsága pedig mintegy négy milliméterrel nagyobb volt.
A Nokia E90 előlapján egy 240-szer 320 pixeles képméretű TFT kijelző kapott helyet. Nyitott állapotban látható a számítógépek esetében is használt, úgynevezett Qwerty elrendezésű billentyűzet és a 800-szor 352 pixeles, 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes LCD képernyő. Ez utóbbi kimagaslóan jól működik internetezéskor, már csak azért is, mert a weboldalakat teljes szélességükben mutatja. A világhálón való szörfözést segíti az is, hogy az új kommunikátor – az elődök hagyományaival ellentétben – már nem a Series80, hanem a Series60 platformot használja és Symbian 9.2 operációs rendszerrel rendelkezik. Odahaza és a munkahelyen Wifin keresztül is feljuthatunk az internetre. Útközben, illetve Wifi hiányában a 3G vagy a HSDPA rendszer biztosít villámgyors csatlakozási lehetőséget. A Nokia E90 kommunikátor beépített GPS és Nokia Maps alkalmazást is tartalmaz, amelyek segítenek megtalálni a megfelelő útvonalat, és jelzik a közeli szolgáltatásokat. Ugyanakkor a GPS használatakor kiderült, hogy az ingyenes térképek igénybevételekor esetenként hosszú percekig is várhattunk, mire kiderült, valójában hol is vagyunk. A készülék FM rádióval, MP3-as és videolejátszóval, valamint egy 3,2 megapixeles, autófókusszal és vakuval ellátott, videokonferencia-beszélgetésre alkalmas kamerával is rendelkezik.
Csukott állapotban a billentyűzet kissé nehézkesen kezelhető, kinyitva viszont még elektronikus levelezésünket is könnyedén megoldhatjuk. Kissé kényelmetlen, hogy a kamera gombja nem indítja el a fényképezőgép-alkalmazást, ezért arra egy programozható billentyűt kell feláldozni, s kissé zavarosan működik az autófókusz is. Emellett pedig az exponáló gombját is nehezen lehet megtalálni, általában lekéstük a mozgó témákat. Az E90-esben természetesen minden olyan alkalmazást is megtalálhatunk, amelyek az üzleti telefonoktól elvárhatók, így a szövegszerkesztőt, az Excel táblázat- és PDF-kezelőt is. Emellett a készülék diktafonként is használható. Az E90-es 300 ezer forint körüli áron érhető el a szolgáltatóknál. A T-Mobile-nál egyéves hűségszerződéssel kombinált előfizetéssel a készülék 190 ezer forintért kapható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.