Lefaragtak a hosszúságból, hozzáadtak egy kicsit a szélességhez és a vastagsághoz – a méreteket tekintve ilyen változásokról számolhatunk be az E90-es készülékkel kapcsolatban, ha összehasonlítjuk elődjével, az N9500-zal. Mindezért cserébe viszont mindent belepakoltak, ami egy okostelefonban elférhet. Bár ez esetben is megállja a helyét az a kommunikátorokkal kapcsolatban korábban megfogalmazott általános kritika, hogy túlzottan nagy méretűek, ugyanakkor tény, hogy e készülék megalkotásakor a finnek ezúttal ezen is igyekeztek kissé javítani. Csukott állapotában a Nokia E90-es tizenhárom centiméter hosszú, közel hat centiméter széles és 20 milliméter vastag, súlya pedig 210 gramm. Összehasonlításképpen: elődje több mint 15 milliméterrel hosszabb, szélessége és vastagsága pedig mintegy négy milliméterrel nagyobb volt.
A Nokia E90 előlapján egy 240-szer 320 pixeles képméretű TFT kijelző kapott helyet. Nyitott állapotban látható a számítógépek esetében is használt, úgynevezett Qwerty elrendezésű billentyűzet és a 800-szor 352 pixeles, 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes LCD képernyő. Ez utóbbi kimagaslóan jól működik internetezéskor, már csak azért is, mert a weboldalakat teljes szélességükben mutatja. A világhálón való szörfözést segíti az is, hogy az új kommunikátor – az elődök hagyományaival ellentétben – már nem a Series80, hanem a Series60 platformot használja és Symbian 9.2 operációs rendszerrel rendelkezik. Odahaza és a munkahelyen Wifin keresztül is feljuthatunk az internetre. Útközben, illetve Wifi hiányában a 3G vagy a HSDPA rendszer biztosít villámgyors csatlakozási lehetőséget. A Nokia E90 kommunikátor beépített GPS és Nokia Maps alkalmazást is tartalmaz, amelyek segítenek megtalálni a megfelelő útvonalat, és jelzik a közeli szolgáltatásokat. Ugyanakkor a GPS használatakor kiderült, hogy az ingyenes térképek igénybevételekor esetenként hosszú percekig is várhattunk, mire kiderült, valójában hol is vagyunk. A készülék FM rádióval, MP3-as és videolejátszóval, valamint egy 3,2 megapixeles, autófókusszal és vakuval ellátott, videokonferencia-beszélgetésre alkalmas kamerával is rendelkezik.
Csukott állapotban a billentyűzet kissé nehézkesen kezelhető, kinyitva viszont még elektronikus levelezésünket is könnyedén megoldhatjuk. Kissé kényelmetlen, hogy a kamera gombja nem indítja el a fényképezőgép-alkalmazást, ezért arra egy programozható billentyűt kell feláldozni, s kissé zavarosan működik az autófókusz is. Emellett pedig az exponáló gombját is nehezen lehet megtalálni, általában lekéstük a mozgó témákat. Az E90-esben természetesen minden olyan alkalmazást is megtalálhatunk, amelyek az üzleti telefonoktól elvárhatók, így a szövegszerkesztőt, az Excel táblázat- és PDF-kezelőt is. Emellett a készülék diktafonként is használható. Az E90-es 300 ezer forint körüli áron érhető el a szolgáltatóknál. A T-Mobile-nál egyéves hűségszerződéssel kombinált előfizetéssel a készülék 190 ezer forintért kapható.
Front Robert C. Castellel – „Olcsóbban, de ugyanazzal az amerikai hegemóniával”
