Az emberek törvényből fakadóan fizetik az egészségbiztosítást, az ágazat állandó jelleggel pénzhiánnyal küszködik, nekünk az a kötelességünk, hogy az emberek által az egészségügybe juttatott pénzt ott is tartsuk, vagyis minden fillért vissza kell forgatniuk az ellátásba a magánbiztosítóknak is – magyarázta Ivan Valentovic egészségügyi miniszter a döntés hátterét, amely természetesen nem tetszik a biztosítótársaságoknak.
Eduard Kovác, az Egészségbiztosítók Szlovákiai Szövetségének elnöke szerint a kormány döntése „további lépés az egybiztosítós rendszer visszaállításához”. Igaz, Kovác még nem jelentette be, hogy nyereség híján a magántőke ki fog vonulni a szlovákiai piacról, de azt elmondta, megfontolják, hogy a nyereség elmaradása okán nemzetközi bírósághoz fordulnak kártérítésért. Korábbi számítások szerint ez akár 30 milliárd korona (közel 230 milliárd forint) is lehet, ám az egészségügyi tárca vezetője nem fél a büntetéstől. Ivan Valentovic arra figyelmeztetett, hogy a biztosítási piac liberalizációja idején senki nem kötelezte magát arra, hogy hozzásegíti a magántőkét a nyereségtermeléshez, a cél a jobb egészségügyi ellátás biztosítása volt.
Slota fenyeget. Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke tegnap sajtótájékoztatón jelentette be: pártja olyan törvény előkészítésén dolgozik, amelynek alapján a trianoni békeszerződés és a Benes-dekrétumok hatályának megkérdőjelezőit büntetőjogilag felelősségre lehet majd vonni és bírói ítélettel börtönbe zárni. Ismeretes, a Magyar Koalíció Pártja a héten jelezte: a szlovákiai magyarok jogfosztását törvényesítő Benes-dekrétumok kárvallottjainak jelképes jóvátételét szeptemberben törvénytervezet előterjesztésével kívánja szorgalmazni. (MTI)
Furcsa dolgokat vittek el a rendőrök Schmuck Andor halálának helyszínéről
