Demszky továbbra is bízik Brüsszelben

Több mint ötszázmilliárd forintnyi új beruházás valósulhat meg az elkövetkezendő két évben Közép-Magyarországon. Egyebek mellett Budapesten az 1-es és a 3-as villamos folytatása, az M0-s körgyűrű és az M4-es autóút fejlesztése szerepel az operatív programban. A Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács sajtótájékoztatóján ugyanakkor elhangzott: ha Brüsszel nem folyósítja a remélt milliárdokat, a kormánynak valószínűleg nem lesz arra forrása, hogy befejezze a 4-es metró beruházását.

Velkei Tamás
2007. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A metró építéséhez 222 milliárd forint támogatást remél a kormány, amely a költségek hatvan százalékát teszi ki. A Magyar Nemzet kérdésére, hogy mi lesz, ha Brüsszel nem folyósítja a várt összeget, Szabó Imre, a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke azt nyilatkozta, véleménye szerint ennek kicsi a valószínűsége, ám ha mégis bekövetkezik, úgy véli, a kormány nem rendelkezik a beruházás folytatásához-befejezéséhez szükséges összeggel. Mint ismeretes, az Európai Bizottság korábban nem kívánta támogatni a rossz gazdaságossági mutatókkal rendelkező beruházást. Igaz, ezt Demszky Gábor főpolgármester folyamatosan igyekezett cáfolni, valamint kijelentette, hogy a metróberuházást semmi nem fogja hátráltatni. Állítását az aláírt kormánygaranciával próbálta alátámasztani, amelyben az állam vállalja, hogy 79-21 százalékban állja a beruházás költségeit.
Csakhogy az eredetileg 320 milliárd forintosra prognosztizált beruházás az időközben felmerülő műszaki problémák miatt megközelítheti az 500 milliárdot is. Mindeközben az is kétségessé vált, hogy az állami garancia eléri-e a szerződésben vállalt hányadot. Demszky ragaszkodott ahhoz az álláspontjához is, miszerint biztos ígéret lapul a zsebében az EU-tól, ám mint utóbb kiderült, erről Brüsszel mit sem tudott.

A főpolgármesternek Nem kell a Kempinski Hotel sem. A Főgáz- és Elmű-részvények jövőbeli eladása után újabb értékpapírpakett lehetséges áruba bocsátását tervezi a fővárosi önkormányzat. Napvilágot látott ugyanis az a hír, hogy az önkormányzat eladásra kínálja a 2,6 milliárd jegyzett tőkéjű Kempinski Hotel Budapest Zrt.-ben birtokolt 9,92 százaléknyi részvényét. A 258 millió forint névértékű részvénycsomagjától annak ellenére szabadulna a főváros, hogy a társaság tulajdonát képező Kempinski Hotel Corvinus adózás előtti nyeresége 2005-ben 695 millió forint volt, amelyből a fővárosi önkormányzat 69 milliós osztalékot könyvelhetett el. (A részvénytulajdonosok valószínűleg kivették a profitot osztalékként, mivel a mérleg szerinti nyereség nulla.) A Business Traveller szaklap 2005-ben Európa harmadik legjobb szállodájává választotta a budapesti hotelt, a tekintélyes Travel and Leisure szaklap pedig a világ 500 legjobb hotelje közé sorolta tavaly az intézmény.
Magyarországról a Kempinskin kívül csak a szomszédos Le Meridien került fel az illusztris listára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.