Emlékezés a hős tűzoltókra

Ma már elektronikus jelzőrendszer és úgynevezett bodyguardriasztó figyeli és ellenőrzi a szakemberek munkáját, hogy megelőzhetők legyenek az egy évvel ezelőttihez hasonló tragédiák. Tavaly augusztusban három tűzoltó vesztette életét a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem pincéjének lőterén keletkezett tűz oltása közben, tegnap rájuk emlékeztek.

Urbán Péter
2007. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly augusztus 8-án hunyt el az a három katasztrófavédelmi szakember, akiknek sírját tegnap a váli, a budapesti Farkasréti és a rákospalotai temetőben megkoszorúzták kollégáik és a hősi halottak tisztelői – közölte lapunkkal Erdős Antal, a fővárosi tűzoltóság parancsnokhelyettese. A megemlékezésen részt vett Bende Péter vezérőrnagy, fővárosi tűzoltóparancsnok és vezetőtársai. Kopjafát avattak a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságon: a két méter magas alkotást egy nyugalmazott veszprémi tűzoltó tiszthelyettes a műegyetemi tragédia és valamennyi, szolgálatteljesítés közben meghalt szakember emlékére faragta. A fára Hanis Mihály törzszászlós a következő szöveget véste: „Védd az Embert! Ha lehet, munkáddal, ha lehet, életeddel, ha nem lehet, haláloddal!” Az alkotást a Dologház utcai parancsnokság épületében, a Hősi halottak emléktáblájánál helyezték el. Este a Flórián Band és a Központi Tűzoltózenekar adott koncertet a tragédia évfordulójának alkalmából a Műegyetem előtt. Később, 21 óra 19 perckor megszólaltak a tűzol-tó-, mentő- és rendőrautók szirénái, felidézve az oltás megkezdésének pillanatát, és tisztelegve a halottak előtt.
A parancsnokhelyettes lapunk kérdésére válaszolva elmondta, nem vezettek be új szabályzatot az eset miatt, de azóta több új eszköz védi a tűzoltók életét. Az úgynevezett Merlin-tábla az oltásban részt vevők légzőkészülékét figyeli és ellenőrzi folyamatosan, jelezve a rendellenességeket a kezelőknek. A másik eszközt bodyguardnak hívják: ez az összes, helyszínen tartózkodó szakember útját követi, és ha valamelyikük nem mozogna, akkor hangjelzéssel riasztja az illetékeseket. Ez utóbbiból csaknem kétszázat kapott a szervezet, az előbbiből kettőt rendszeresítettek.
Emlékezetes: tavaly a Műegyetem labirintusszerű pincerendszerében található, kétszáz négyzetméteres lőtér gumifala lőgyakorlat közben gyulladt ki. A három szakember, Horváth Ákos hadnagy, Reppmann Károly hadnagy és Pintér Gábor főhadnagy halálát az okozta, hogy a pincében a sűrű fekete füstben eltévedtek, légzőkészülékükből pedig elfogyott a levegő, és megfulladtak. Az oltás közben hét másik társuk füstmérgezést kapott. Akkor felvetődött, hogy nem megfelelő a felszerelés, mivel az elhunytakon sem mozgásérzékelő, sem duplapalack nem volt.
Tavaly két szakértői bizottság is alakult a halálesetek körülményeinek felderítésére, az egyik a tűzoltás, a mentés végrehajtásának szakszerűségét, a parancsnoki tevékenységet, a halálesetek, sérülések okait és körülményeit, valamint az állomány kiképzettségének, felkészültségének fokát vizsgálta. A másik bizottság a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem pincéjében lévő lőtér létesítésének, engedélyezésének, üzemeltetésének tűzbiztonsági feltételeit ellenőrizte. Végül több ellentmondó nyilatkozat is elhangzott, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság például azt állapította meg, hogy szakmai hibák láncolata vezetett a tragédiához, ezt azonban mások cáfolták. Az egy hónapon át tartó vizsgálat lezárulta után a katasztrófavédelmi főigazgató Demszky Gábor főpolgármesternél fegyelmi eljárást kezdeményezett a fővárosi tűzoltóparancsnok ellen, a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottsága azonban nem látta indokoltnak a számonkérést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.