Gál J. augusztus 20-a fő felelőse

Az augusztus 20-i rendezvények lebonyolításáért felelős operatív törzs vezetője Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke lesz. A Fidesz szerint „arcátlan cinizmus és felelőtlenség” a főkoordinátor kinevezése, mert neki kellett volna leállítania a tavalyi rendezvényt is.

Török László
2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) államtitkára lesz az augusztus 20-i ünnepségek egyszemélyi felelőse a kormány részéről – derült ki a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. Budai Bernadett bejelentette, a kormány döntése értelmében augusztus 20-án, az ünnepi programok megvalósításában közreműködő állami szervek és más szervezetek tevékenységét operatív törzs hangolja össze, amelynek irányítója a miniszterelnöki kabinetirodát vezető államtitkár. Az ő feladata, hogy a törzs tagjaival egyeztetve, szükség esetén – azaz, ha a biztonságot bármi veszélyezteti – döntsön a rendezvény helyszínének, programpontjainak módosításáról, illetve a rendezvény esetleges elhalasztásáról vagy megszakításáról. Az operatív törzs munkájában a Nemzetbiztonsági Hivatal, az ORFK, a katasztrófavédelem, az Országos Mentőszolgálat, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), az illetékes megyei, fővárosi védelmi bizottság intézkedési jogkörrel rendelkező képviselője, illetve konzultatív jelleggel a szervező cég képviselője is részt vesz. Gál J. Zoltán és az operatív törzs minden tagja egy helyen, a MeH épületében tartózkodik majd augusztus 20-án.
A kormányszóvivői irodától megtudtuk, a rendezvényszervezőnek rendelkeznie kell kiürítési tervvel, meteorológiai és biztonsági tervvel, valamint helyszíni és tömegközlekedési tervvel. Ezek szerint a szervezők a meteorológiai szolgálattól augusztus 10-től kezdve naponta 36 órára szóló előrejelzést, valamint középtávú, azaz hét napra szóló előrejelzést kapnak, illetve közvetlenül az események előtt-alatt folyamatos riasztásokat, ha szükséges. A fővárosi események helyszínein 43 mentőautó tartózkodik majd, a rendezvényeken 350 biztonsági őr teljesít szolgálatot, vezetőik állandó kapcsolatban lesznek az operatív törzzsel.
Cser-Palkovics András (Fidesz) szerint „arcátlan cinizmus és felelőtlenség” Gál J. Zoltán kinevezése főkoordinátornak, mert őt közvetlen felelősség terheli a tavalyi tragikus események miatt. Mint mondta, Szilvásy György volt kancelláriaminiszter tavaly augusztus 21-én azt nyilatkozta, hogy Gál J. Zoltán állíthatta volna le a tűzijátékot.
Tavaly a kancellária meghívására közel egymillió ember vett részt a fővárosi ünnepi eseményeken, amelynek csúcspontja az esti tűzijáték volt. Emlékezetes, hogy éppen az első rakéták fellövésekor érte el Budapestet egy orkán erejű vihar, amely öt ember halálát okozta. A kabinet akkor nem vállalta a felelősséget a tragédiáért: Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter a meteorológiai szolgálat munkatársait okolta a szerencsétlenségért, mondván, nem megfelelően és nem időben riasztottak. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vizsgálatot rendelt el a történtek tisztázása végett, amelynek nyomán visszavonták Bodor Tibor, a MeH főosztályvezetője vezetői megbízását, aki a kancellária nevében aláírta a szerződést az augusztus 20-i ünnepséget szervező Nexus Kft.-vel. Az indoklás szerint a szerződés elnagyolt, hiányos volt, csak az esetleges tűz elhárításáról szólt, az időjárással kapcsolatos teendőket nem tartalmazta. A vizsgálat nyomán fegyelmi eljárás indult az OMSZ ügyeletese ellen, aki e-mailben értesítette a katasztrófavédelmet a közelgő viharról, felmentették Nyitrai Béla alezredest, azt a katasztrófavédelmi ügyeletest, aki nem olvasta el az OMSZ-től kapott értesítést.
Lenkovics Barnabást az állampolgári jogok volt országgyűlési biztosa és helyettese, Takács Albert (jelenlegi igazságügyi és rendészeti miniszter) is indított vizsgálatot, amely viszont a MeH-et és a rendőrséget nevezte meg felelősként az augusztus 20-i tragédia miatt, míg a meteorológusokat felmentette. Jelentésük szerint az OMSZ a tudomány és technika jelenlegi állása szerint nem adhatott pontosabb és korábbi előrejelzést.
Az ombudsmanok szerint a kancellária nem gondoskodott megfelelően az ünnepségen részt vevők biztonságáról, és nem készült fel a vészhelyzetre. Lenkovics Barnabás és Takács Albert megállapította, hogy hibázott a rendőrség is, mivel még a vihar előtt leállíthatta volna konkrét felhatalmazás nélkül is a rendezvényt. A beszerzett adatok alapján az ombudsmanok úgy vélték, a rendőrség volt az egyetlen hatóság, amelyhez a közeledő viharról szóló információk eljutottak még a vihar kitörése előtt.
A jelentés szerint a katasztrófavédelemben részt vevőkre vonatkozó számos jogszabály egyikében sincs válasz arra az egyszerű kérdésre, hogy közeledő meteorológiai katasztrófahelyzetben – ha az tömegrendezvényen emberi életeket veszélyeztet – ki jogosult és köteles azonnali hatályú megelőző intézkedést tenni. Az ombudsmanok szerint a katasztrófavédelem az információ továbbításán túl intézkedésre, riasztásra nem volt jogosult, és nem is szólíthatta fel a résztvevőket a helyszín elhagyására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.