Megdöbbentette az elemzőket a legfrissebb GDP-adat. Az év második negyedévében elért 1,4 százalékos növekedéshez hasonlót csak a Bokros-csomag idején, 1996-ban produkált a magyar gazdaság, s év közbeni növekedésről gyakorlatilag nem is beszélhetünk. A KSH és az Ecostat gyorsbecslése szerint az esztendő második három hónapjában az első negyedévhez képest mindössze 0,2 százalékkal bővült a GDP, de mivel az alkalmazott módszer hibahatára plusz-mínusz 0,2 százalékpont, akár még az is kiderülhet, hogy gazdaságunk szó szerint egy helyben toporog. Az első fél évben a GDP 2 százalékkal, naptári hatás kiszűrésével pedig 2,1 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Az év egészére a Pénzügyminisztérium 2,2 százalékos növekedéssel számol.
A rossz GDP-adat hosszú távú következményei egyelőre kiszámíthatatlanok, a forint azonban szinte azonnal lejtőre került a hír napvilágra kerülése után, s kora este már 257 forintot kellett fizetni a piacon egy euróért.
*
A GDP-növekedés megtorpanásának már voltak jelei, például az ipari termelés lassulása vagy a fogyasztás visszaesése, ilyen radikális lassulásra azonban senki nem számított. Azzal azonban a legtöbben egyetértenek, hogy a gyenge teljesítmény a kormányzati megszorítások eredménye. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője úgy vélte, a visszaesésben jelentős szerepe van az egészségügyben hozott szigorító intézkedéseknek, a kórházbezárásoknak, az intézmény-összevonásoknak, valamint annak, hogy a vizitdíj bevezetése miatt a rendelőkben is jelentősen csökkent a forgalom. – Mivel az egészségügy adja a GDP 8 százalékát, a területen bekövetkezett,
15-20 százalékosra becsülhető visszaesés a teljes magyar gazdaságot is visszafogta – mondta az elemző. Suppan szerint a váratlan lassulást az első látásra megfelelőnek tűnő, ám megtévesztő exportadatok is magyarázhatják, hiszen a magyar gazdaságot eddig húzó export jelentős részét a második negyedévben a gabonaintervenció nyomán megvalósult kivitel tette ki, ez azonban nem járul hozzá a gazdasági növekedéshez. Ősztől ráadásul az oktatás területén meghozott takarékossági intézkedések, valamint a rossz mezőgazdasági termelés lesz negatív hatással a gazdasági bővülésre, az elemző ezért a harmadik negyedévben csupán 1,3 százalékos, a teljes idei évben pedig 1,9 százalékos GDP-növekedésre számít.
Az inflációval kapcsolatban Suppan kiemelte, hogy az élelmiszerek esetleges drasztikus drágulása az egész gazdasági növekedésre is károsan hat, hiszen azok megvásárlása után a lakosságnak kevesebb pénze marad más termékek és szolgáltatások megvételére. Az elemző szerint ebben a helyzetben a monetáris politika sem tudja segíteni a gazdaság élénkítését, a jegybanknak ugyanis most az infláció elleni küzdelemre kell összpontosítania.
Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője döbbenetesen alacsonynak nevezte a magyar gazdaság növekedési ütemét. Mint mondta, a lehetségesnél lényegesen lassabb tempóban fejlődik most a gazdaság. A visszaesés pontos okait csak a részletes adatok után lehet megismerni, ám az elemző szerint annyi már most biztosnak tűnik, hogy a megszorítások miatt viszszaeső lakossági és közösségi fogyasztás alakulhatott gyengébben a korábban várt mértéknél.
A magyar növekedési adatok különösen fájóak a környező országok tükrében. Szlovákiában például 9,2 százalékra gyorsult a gazdasági növekedés üteme a második negyedben az egy évvel korábbihoz képest, de nálunk még a régi uniós országok is jobban teljesítenek. A szezonális ingadozások kiszűrésével a második negyedben 2,5 százalékkal bővült az eurózóna gazdasága, az egész közösségé pedig 2,8 százalékkal, 2006 azonos időszakához képest.
Ha a gazdaság növekedésében nem is, a pénzromlás ütemét tekintve elöl állunk Európában. A fogyasztói árak szintje júliusban 8,4 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit. A féléves infláció 8,5 százalékos volt. Az infláció nekilódulásában főszerepet játszott az élelmiszerek drágulása. Ebből a szempontból nem túl kedvező hír, hogy a nagy élelmiszerár-robbanás még előttünk van, az év második felében tehát még ennél is magasabb inflációs adatokra lehet számítani.
Megszólalt Karácsony Gergely a sírkertek botrányos bezárásáról
