Gyengék vagyunk az unióban

A magas árak miatt nem tudnak a szükséges takarmányhoz jutni a hazai állattartók, miközben az annak alapját jelentő kukoricából alig egy hónappal ezelőtt még kétmillió tonna volt az uniós intervenciós raktárakban. A sertéstartók szerint a magyar agrárkormányzat lobbija gyengének bizonyult, s emiatt nem tudták elérni, hogy a készletekből a hazai állattartók is vásárolhassanak.

Dénes Zoltán
2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeretné elérni a magyar kormány, hogy az uniós intervenciós kukorica hazánkban maradjon, s ennek érdekében tárgyalások folynak Brüsszellel – jelentette ki augusztus elején Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Arról, hogy a tárgyalások miként állnak, keveset hallani, az viszont a héten kiderült, hogy július elseje óta múlt csütörtökig már egymillió tonna kukoricát értékesítettek uniós utasításra a hazai raktárakból. Ezzel a hazánkban még fellelhető kukoricamennyiség 1,2 millió tonnára csökkent, s hiába ecsetelte Gráf József és Gyurcsány Ferenc külön levélben a magyar állattartók helyzetét, az EU tegnapelőtt elrendelte, hogy a kormány írjon ki pályázatot a még meglévő intervenciós készlet egészének eladására. A szakmai szervezetek, illetve a nagyobbik ellenzéki párt korábban azt javasolta, hogy a kormány függessze fel a készletek eladását, s ne írjon ki rájuk újabb pályázatot, míg nem jut megegyezésre az unióval. Az agrártárca szerint azonban ezt nem tehetjük meg, mert akkor az EU megvonhatja Magyarországtól a támogatásokat.
Az intervenciós rendszert 2004-ben azért vezették be, hogy a túltermeléses időszakokban biztosítsák a növénytermesztők megélhetését. A raktározási költségek az adott tagállamot terhelik, az unió csupán a készletek eladásakor fizeti vissza a felmerülő kiadásokat. Amennyiben az unió az átvételi árnál drágábban adja el a készletet, a tagállamok költségeit visszafizeti, a profitot pedig zsebre vágja. Ugyanakkor az elmúlt években arra is akadt példa, hogy az unió egyes terményeket kénytelen volt veszteséggel eladni. Jelenleg a kukorica tonnáján mintegy 20–40 eurót nyer az unió, mivel az elmúlt időszakban 190–220 euró között értékesítették a hazánkban meglévő intervenciós kukoricát. – Ebből a magyar költségvetésnek visszautalják azt a 101,3 eurót, amennyiért hazánk korábban átvette a terményt a gazdáktól, illetve további 40-50 eurót a tárolás és szállítás költségeire – jelezte Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke. Véleménye szerint ezért az unió gabonairányító bizottsága – amennyiben a hazai kormányzat előrelátóbb, s felkészültebb lobbizást folytatott volna – akár úgy is dönthetett volna, hogy 165-170 euróban szabja meg az eladás felső értékhatárát, s ezzel az állattartóknak is lehetővé teszi a vásárlást, és tíz-húsz eurós profitot is elér. Ezzel szemben az utóbbi pályázatok során lényegében csak kereskedőcégek nyertek, amelyek 180–200 eurós átlagáron kapták meg a kukoricát, s már másnap tonnánként húsz euróval drágábban kínálták azt az állattartóknak. Mivel az intervencióval a növénytermesztők tönkremenetelét igyekeztek megakadályozni a mindenki által befizetett adóforintokból, Sákán szerint most akár az állattartók érdekeit is szem előtt tarthatná a gabonairányító bizottság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.