Hágai döntésre vár a Kígyók szigete

A Kijev és Bukarest között folyó vitát a „sziget vagy szikla” kérdésében az éveken át folytatott egyeztető tárgyalások sem tudták eldönteni, így a verdiktet a hágai Nemzetközi Bíróság fogja kimondani várhatóan a következő esztendő végén.

Székely Gergely
2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Ungvár)
A kicsi, mindössze tizenkilenc hektárnyi fekete-tengeri földdarab, amelyet az ukrán sajtóban gyakran csak a „balszerencse szigeteként” emlegetnek, önmagában nem jelent nagy értéket, hiszen „leszerelése”, azaz katonai jellegű objektumból polgárivá történt átminősítése óta sem sikerült igazán lakhatóvá és élhetővé tenni. S nem azért, mert a sziget aránylag meszsze, mintegy 38 kilométerre esik a szárazföldtől, hiszen ez valójában nem jelent nagy távolságot. A szelek és tengeri viharok kénye-kedvének kiszolgáltatott kis földdarab eddig azonban keményen ellenállt minden meghódítására irányuló kísérletnek. A természetvédők bevonásával például nyolc éven át próbálkoztak zöldellő-virágzó területté varázsolni a szigetet, de kudarcot vallottak. Így, az ukrán parlament határozata által a szigeten létesített Bilij (Fehér) nevű faluban állandó jelleggel élő 38 embert a körülmények nem kényeztetik el.
Nem történt ugyanis lényeges előrelépés a sziget és az ott élők számára valóban kulcsfontosságú problémák, az energia- és az édesvízellátás, a szárazfölddel való folyamatos kapcsolattartás biztosítása, valamint a partvonal megerősítésének a tekintetében sem. Noha a szakemberek szerint a partvonal megerősítésének halogatása a sziget kettészakadásával fenyeget. Mi több, a két rész közül az egyik valóban csak egy, a tengerből kiemelkedő hegyes szikladarab lenne, ami véglegesen eldönthetné a vitát a két ország között.
Igaz ugyan, hogy a kezdetben a sziget hovatartozása körül folyó vita mára egyre inkább „státuskérdéssé” látszik szelídülni, ám ebben a tekintetben mindkét fél határozottan ragaszkodik a maga álláspontjához. Bukarest változatlanul csak egy sziklának tartja a szigetet, amelynek nincsenek felségvizei, tehát ilyen formán Ukrajna a gazdag gáz- és kőolajtartalékokkal rendelkező tengeri talapzatra sem formálhat kizárólagos igényt, ellenben Kijev ennek az ellenkezőjéhez ragaszkodik. A felek most a hágai Nemzetközi Bíróság döntésére várnak. Románia 2004 szeptemberében nyújtotta be keresetét a testületnek, míg Ukrajna 2006 májusában juttatta el Hágába az ellenjegyzékét. Traian Basescu román államfő szerint Bukarest hajlandó lemondani a szigetre vonatkozó igényéről, de csak azután, miután a hágai Nemzetközi Bíróság állást foglal a kontinentális talapzat behatárolásának és az érintett területen létrehozandó különleges gazdasági övezetnek a kérdésében. A bíróság döntésének tiszteletben tartását ígérte Viktor Juscsenko ukrán államfő is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.