Harc a bodrogi SZTK-ért

Regionális járóbeteg-ellátó centrum épülne másfél milliárd forint ráfordítással a zempléni Bodrogközben, s bár a városi rangú Cigánd a központja a 17 települést magába foglaló kistérségnek, mégis harc dúl amiatt, hogy az 1600 lelkes Ricsére vagy Cigándra kerüljön az intézmény. Ricse polgármestere egyébként szocialista mandátumhoz jutott a parlamentben.

Tolcsvai L. László
2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Károly, Cigánd polgármestere, a 17 település alkotta bodrogközi kistérség társulási elnöke azt mondta: nagy a helyi vezetők felelőssége a másfél milliárd forint értékű regionális járóbeteg-ellátó centrum helyszínét illetően, mert amennyiben az intézmény szolgáltatásait igénybe vevő helyhatóságok nem képesek egységes álláspontra jutni az ügyben, akkor meghiúsulhat a beruházás. Emlékeztetett, a szeptemberben megjelenő pályázati kiírás szerint legalább tizenötezer lakos szükséges ahhoz, hogy megépíthessék az intézményt, márpedig szerinte Ricse polgármestere, Vécsi István szocialista országgyűlési képviselő politikai tőkére szeretne szert tenni. Így nem vitás, honatyaként rá akarja kényszeríteni akaratát a többségre, ami annyit jelent, hogy az 1600 lelkes falu építhetné meg az egészségügyi központot a 3600 lakosú város ellenében.
Németh Károly úgy véli, a megbízható közlekedési feltételekkel, az aránylag széles körű infrastrukturális ellátottsággal, a városi ranggal, közigazgatási jelentőségével Cigánd lehetne a befutó, mégis vita tárgya a beruházás kivitelezésének helyszíne. Kijelentette: a térség 17 településének polgármesterei zömében Cigándot támogatnák, ugyanakkor az MSZP-s politikai lobbi megosztja a Bodrogköz vezetőit.
Vécsi István, Ricse faluvezetője szerint szocialista országgyűlési képviselőségének nincs köze a helyszín kiválasztásához, ő ugyanis a racionalitást tartja fontosnak. Úgy gondolja, az általa vezetett község földrajzi helyzeténél fogva megfelelőbb helyszín lenne, mint Cigánd, ráadásul a schengeni határok megszűnésével szlovák pácienseket is fogadhatna a falujában megépülő egészségügyi központ. Mint mondta, kilenc környékbeli falu vezetője szándéknyilatkozatot írt alá, ami szerint Ricsét támogatják, eközben viszont akad olyan megkérdezett polgármester, aki ugyan papíron támogatja a képviselő terveit, de szavazás esetén Cigánd mellé állna.
Antal Gabriella, a sátoraljaújhelyi Erzsébet-kórház igazgatója elmondta: megegyezésre számít a szemben álló felek közötti vitában, azt ugyanis luxusnak tartaná, ha azért nem valósulhatna meg a beruházás, mert a tizenötezer embert nem lenne képes prezentálni a kistérség. Emlékeztetett: függetlenül a vitától, a bodrogközi betegek zöme kórháza orvosait ismeri, s arra hívta fel a figyelmet, hogy a leendő járóbeteg-ellátó centrumban alighanem beosztottjai kezelnék a betegeket – függetlenül attól, hogy Ricsén vagy Cigándon épülne meg a központ.
Barati Attila, Pácin polgármestere közölte: a bodrogközi ellenségeskedés miatt egyszer már vesztett a térség 200 millió forintnyi támogatást, ezért nem volna jó, ha regionális ellentétek miatt most másfél milliárd úszna el. Emlékeztetett: sem Ricse, sem Cigánd nem központja a területnek, a földrajzi centrum valójában Karcsa, de a legalkalmasabb községről hallani sem akar Vécsi István és Németh Károly.
Barati állítja: ez egy presztízsharc, amin csakis a bodrogköziek bukhatnak, de nagyot, és a pénzt inkább Sátoraljaújhely és Sárospatak egészségügyi központjainak fejlesztésére kellene fordítani. Hozzátette: a betegek nem szívesen mennek a főként kisebbségek lakta Ricsére, mert nem szeretnék félelemben várni a gyógyulást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.