Hiller István a gárdáról kérdezte az egyházakat

Joó István
2007. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy állította be Hiller István kultuszminiszter, mintha a történelmi egyházakkal való tegnapi találkozóján kimerítően taglalták volna a Magyar Gárda megalakulásához való „klerikális viszonyt”. A katolikus, a református, az evangélikus egyház és a zsidó felekezet az Oktatási és Kulturális Minisztériumban tegnap legfelsőbb szinten egyeztetett az egyház-finanszírozásról. A szocialista tárcavezető sajtóirodáján keresztül úgy tájékoztatta a közvéleményt: „A szombaton megalakult Magyar Gárda eszmeiségével való szembenállás kinyilvánítására és a gárda zászlaját megáldó három egyházi képviselőtől való hivatalos elhatárolódásra szólította fel Hiller István oktatási és kulturális miniszter az érintett történelmi egyházak vezetőit.” Hiller azt is hangoztatta: „fontosnak tartaná, ha a történelmi egyházak nem hagynák következmények nélkül a katolikus papnak, valamint evangélikus és református lelkésztársainak a fellépését, amellyel közösséget vállaltak a Magyar Gárda most létrejött alakulatával.”
Prőhle Gergely evangélikus országos felügyelő elmondta, értetlenül fogadták Hiller István kijelentését. Közölte, világosan elhangzott a megbeszélésen, hogy az egyházak elhatárolódtak a szombaton történtektől, egyben az egyház és állam szétválasztásának jegyében furcsállja, hogy egy felelős kormány minisztere bármire is felszólít szuverén egyházakat.
A közlemény konkrétumok nélkül szól arról, hogy az egyház-finanszírozás hosszú távú elképzeléseiről cseréltek véleményt a tárgyalópartnerek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.