(London)
Gordon Brown brit miniszterelnök felkarolta azoknak az iraki kollaboránsoknak az ügyét, akik a brit megszálló csapatokkal működnek együtt Irakban, és akiknek menedékkérelmét eddig elutasították a brit hatóságok – az ügy mögött az a feltételezés áll, hogy a britek rövidesen távoznak az arab országból.
Néhány napja értesült a brit közvélemény, hogy a hatóságok elutasították az Irakban szolgáló angol alakulatok iraki tolmácsainak menedékkérelmét Angliában. Tony Blair miniszterelnökségének utolsó napjaiban a Downing Street egy tolmácsnak egyenesen a miniszterelnökhöz címzett kérelmét azzal utasította el, hogy senki nem jogosult különleges bánásmódra, ha Nagy-Britanniába akar menekülni, előbb egy másik országban forduljon a brit konzulátushoz.
Irakban 91 tolmács kockáztatja évek óta saját és családja életét azzal, hogy dolgozik a brit katonaságnak. A veszély nagyon is valóságos, az évek során sokukat gyilkolták meg, mások brit katonákkal együtt lettek bombamerénylet áldozatai. Az iraki brit katonai vezetők a legmelegebb szavakkal támogatják ügyüket, és mellettük áll a parlament többsége is. A kül- és belügyminisztérium szerint azonban ha a katonai tolmácsokkal kivételt tesznek, akkor ugyanerre jogosult az a seregnyi iraki, akit brit polgári szervezetek alkalmaznak: jó 15 ezer személy jöhet számításba.
Kocsis Máté: A Tisza Párt a régi bevándorláspárti tábor új köntösben
