Az Északi-sarkvidékre indult háromnapos látogatásra Stephen Harper kanadai kormányfő, írta az MTI. Az út – noha hónapok óta tervezték – minden bizonnyal a terület feletti kanadai fennhatóság kinyilvánítását célozza, miután egy hete két orosz mini-tengeralattjáró elérte a sarkvidéket, s a legénység több mint 4000 méter mélyen pontosan az Északi-sark alatt kitűzött egy titánkapszulába foglalt orosz zászlót. Az expedícióval Oroszország emlékeztetni akarta a világot arra, hogy igényt tart e kőolajban és földgázban valószínűleg gazdag tengeri térség ellenőrzésére. Orosz tudósok azt próbálták bebizonyítani a múlt heti expedícióval, hogy az Északi-sarkvidék alatti tengerfenék Oroszország északi kontinentális talapzatának geológiai folytatása, s ezért az ország joggal követelheti magának a térséget.
Az ENSZ egyszer már elutasította ezt az orosz érvelést, de Moszkva 2009-ben ismét benyújtja igényét, s ha azt jogosnak ismerik el, Oroszország több mint egymillió négyzetkilométernyi területet szerezne meg, az északi-sarki kontinentális talapzat területének csaknem a felét. Több más ország: Kanadán és az Oroszországon kívül az Egyesült Államok, Norvégia és Dánia is jogot formál erre a térségre.
Stephen Harper ígérete szerint Ottawa több milliárd dollárt áldoz arra, hogy megvédelmezze Kanadának az Északi-sarkvidék feletti szuverenitását. A miniszterelnök várhatóan még a héten bejelenti, hova képzelték el az Északi-sarkon megépíteni tervezett mélytengeri katonai kikötőt. Harper a múlt hónapban jelentette be, hogy az ország hat-nyolc járőrhajót épít a legendás „északnyugati átjáró” elnevezésű tengeri útvonal biztosítása céljából.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
