Ro Mu Hjon – szóvivőjének tájékoztatása szerint – úgy foglalt állást, hogy a csúcs révén sikerülhet megszilárdítani a két Korea közötti viszonyt, amely megsínylette az észak-koreai atomprogram körüli válságot – írta az MTI. A dél-koreai elnök hozzáfűzte: a találkozó hozzájárulhat ahhoz is, hogy Phenjan javítson a nemzetközi közösséggel fennálló kapcsolatán.
A dél-koreai ellenzék legerősebb pártja, a konzervatív Nagy Nemzeti Párt (GNP) élesen ellenzi a csúcstalálkozó megtartását, mondván, az pusztán belpolitikai húzás: egyedüli célja a kormányzó liberálisok támogatása a decemberben esedékes elnökválasztás előtt. Kim Man Bok, a dél-koreai hírszerzés vezetője szerint az észak-koreai fél kezdeményezte a találkozót, s annak részleteiben augusztus 5-én egyeztek meg. A sajtóban megszólaltatott dél-koreai átlagpolgárok feltették a kérdést, miért megint Phenjan lesz a találkozó helyszíne, s Kim Dzsong Il észak-koreai vezető miért nem teljesíti ígéretét, miszerint ellátogat Dél-Koreába.
Külföldön egyöntetűen üdvözölték a Korea-közi csúcstalálkozó hírét. A pekingi külügyminisztérium közleményében reményét fejezte ki, hogy a megbeszélések eredménnyel járnak majd. Abe Sindzo japán kormányfő közölte: reméli, hogy a találkozó magával hozza a feszültség csökkenését. Az amerikai külügyminisztérium úgy reagált, hogy a csúcs „remélhetőleg segít előmozdítani a békét és a biztonságot a Koreai-félszigeten, egyszersmind megvalósítani a (az észak-koreai atomprogramról folyó) hatoldalú tárgyalásokon kitűzött célokat”. Megfigyelők szerint kétséges, hogy a megbeszélés hozzájárul a Phenjan nukleáris leszerelését célzó erőfeszítésekhez.
Hét év után ez lesz az első találkozó a két Korea legfőbb vezetői között. Kim Dzsong Il és Kim De Dzsong akkori dél-koreai államfő először 2000-ben találkozott szintén az észak-koreai fővárosban.
Vissza nem térítendő támogatásból fejleszthetik a közvilágítást a kistelepülések
