Magyar meghátrálás vízumügyben

Magyarország nem csatlakozott ahhoz a hat kelet-európai országhoz (Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Csehország), amelyek nyilatkozatban adtak hangot csalódásuknak az amerikai vízummentesség bővítéséről szóló törvény szűkmarkúsága miatt.

Pataky István
2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A George Bush elnök által aláírt jogszabály szerint a vízum eltörlésének egyik feltétele, hogy az elutasított kérelmek aránya ne haladja meg a tíz százalékot. A vízummentességet élvező 27 országgal szemben jelenleg a kelet-európai államok polgárainak százdolláros díjat kell fizetniük a kérelemért, meg kell jelenniük az amerikai konzulátusokon, és interjún kell részt venniük. „Amerika szoros szövetségesei közül többekre a jövőben is mesterséges korlátokat kényszerítenek” – áll a hat állam által aláírt közleményben.
Odze György külügyi szóvivő szerint Magyarország – amelyet szintén képviselt a washingtoni Dutko Worldwide tanácsadó cég a vízummentesség ügyében – azért nem írta alá a közös nyilatkozatot, mert az „nem mindenben egyezik a magyar állásponttal”. A magyar kormány levelet küldött az USA budapesti nagykövetségének, bátorító lépésnek nevezve az új törvényt. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke felszólította a Gyurcsány-kormányt, hogy vizsgálja felül álláspontját a közös nyilatkozat ügyében. Elmondta, értetlenül áll a kabinet megnyilvánulása előtt, hiszen az „saját jól felfogott érdekével szemben mulaszt el közösen fellépni a hasonló helyzetben lévő térségbeli államokkal”.
*
A magyar távolmaradás a közös nyilatkozattól azért is meglepő, mert az Európai Bizottság is „bekeményített” az új amerikai vízumtörvény aláírása után. Mint arról a Financial Times brit lap szerdai internetes kiadása beszámolt, ugyanolyan fárasztó nyilvántartásba vételi eljárás fenyegeti az Egyesült Államokból az Európai Unióba érkezőket, mint amilyeneket Washington követel meg az európaiaktól legújabb biztonsági intézkedései között. Az Európai Bizottság közölte, hogy az amerikaihoz hasonló elektronikus jóváhagyási rendszer bevezetését „fontolgatja”. Ez megkövetelné az EU-országokba tartó külföldiektől, hogy utazási szándékukat előzetesen bejelentsék. Az elképzelés a módosított amerikai terrorellenes törvény elfogadásával új lendületet kapott.
A szakértők szkeptikusak a törvénnyel kapcsolatban. Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa szerint a George Bush elnök által aláírt jogszabály ellenére a következő egy-másfél évben nem várható áttörés az amerikai vízummentesség ügyében. Az MTI-nek nyilatkozó szakértő úgy véli, elképzelhető, hogy habár nő majd azon uniós államok köre, amelyek vízummentességet élveznek, ezzel párhuzamosan azonban az egész közösségre nézve szigorodhatnak az Amerikába utazás szabályai. Magyarics ugyanakkor fontosnak tartotta hangsúlyozni: se Magyarország, se a többi új tagország állampolgárainak beutazása vagy akár túltartózkodása nem jelent valós politikai és gazdasági veszélyt az Egyesült Államok számára. James Jay Carafano, a konzervatív értékrendű Heritage Alapítvány szakértője szerint az elnöki jóváhagyás után még egy-másfél éves felkészülésre lesz szükség mind az Egyesült Államokban, mind az érintett országokban, mielőtt a vízummentesség konkrét időpontjáról tárgyalnának és döntenének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.