Még idegenkedünk a lakáslízingtől

Hiába a minimális vagy nullaszázalékos önerő, még késik az áttörés a lakáslízingpiacon. Igaz, hogy a lízingben érdekelt szolgáltatók gyors ütemben növelik kihelyezéseiket, ám a bankkölcsönök továbbra is messze túlszárnyalják azokat.

Bodacz Péter
2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakáshitel és a -lízing között a legfőbb különbség az, hogy míg az előbbinél rögtön a szerződéskötés után az ügyfél tulajdonába kerül az ingatlan, addig utóbbi esetben a futamidő alatt a finanszírozó marad a tulajdonos. Ezért ha az ügyfél szorult helyzetbe kerül, és nem tudja fizetni a törlesztőrészletet, lízing esetén szinte azonnal elveszítheti a lakást, míg banki hitelnél ez nem történhet meg – legalábbis nem egyik pillanatról a másikra, hanem hónapok, esetleg évek leforgása alatt. Nem véletlen tehát, hogy a lakáslízing nem a legvonzóbb otthonfinanszírozási mód, hiszen a kockázat hatalmas, a türelmi idő pedig minimális.
A kamatok és egyéb díjak tekintetében ugyan a lízing kedvezőbb az államilag támogatott lakáshiteleknél, a devizaalapú banki konstrukciók azonban még ennél is kedvezőbb kamatozásúak lehetnek, nem beszélve az állandó banki akciókról, amelyek alkalmasint több tízezer forintos megtakarítást is jelenthetnek. Kockázat természetesen ez esetben is van, hiszen az árfolyam ingadozása bármikor felverheti a törlesztőrészleteket. A lakáslízingpiac növekedése – a nagy egyéni kockázat miatt – elsősorban a nagybefektetőknek köszönhető. A Magyar Lízingszövetség legutóbbi felmérései szerint az ingatlanlízing-állomány igen sebes tempóban, 30 százalékkal bővült az év első felében 2006 azonos időszakához viszonyítva. Ez 59 milliárd forintos abszolút értékű kihelyezést jelent, több ezer szerződésben foglalva. Az új szerződésekkel együtt a szektor 2007-es tőkekintlevősége a 240 milliárd forintot is meghaladta, amelynek kevesebb mint tíz százalékát, mintegy 22 milliárd forintot tett csak ki a lakossági lízing. (Mindeközben a bankok által kihelyezett lakáshitel-állomány mostanra meghaladta a 2800 milliárd forintot, a havi növekedés pedig több tíz milliárdos.)
Mint arról Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője tájékoztatta lapunkat, az ingatlanlízing viszonylag alacsony népszerűsége a hazai szokásokban is keresendő. – Magyarországon Európához képest sokkal többen laknak saját lakásban; az emberek ragaszkodnak a tulajdonláshoz. A fedél a legfőbb vagyon, annak megszerzése az elsődleges cél, ezért a lakás elvesztésének lehetőségét igyekeznek a minimálisra csökkenteni. Nem véletlenül tűnik biztonságosabb megoldásnak a lakáshitel, mivel ez esetben van türelmi idő – fogalmazott Binder, hozzátéve: finanszírozói szempontból a lakáslízing bedőlése esetén nagyobb a biztonság, mivel az ingatlanok csak minimálisan veszítenek értékükből, nem úgy, mint a személygépkocsik, amelyek hónapok alatt is tetemes értékvesztésen mehetnek keresztül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.