Elmarad a magyar gazdaság fejlődése a kelet-közép-európai térség gazdaságától, az infláció terén azonban a térségi átlagot bőven meghaladó ütemet várnak az elemzők. A pontos számokat ma teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal. A magyar gazdaság bővülését tekintve az elemzői konszenzus 2,5 százalékra visszaeső ütemet prognosztizál, ami újabb tízéves negatív rekordnak felel meg. Az előrejelzések értelmében a lassuló magyar gazdaságot kizárólag az export húzta az idei második fél évben, s ez is elsősorban annak köszönhető, hogy az euróövezeti tagállamok gazdasága jó ütemben bővült, ami kedvező hatást gyakorolt a magyar kivitelre.
Júliusban az infláció mérséklődhetett, ám az elemzők által jósolt 8,4 százalékos pénzromlási ütem így is a legrosszabbnak számít a térségben. A korábban vártnál most nagyobb kockázat övezi az augusztusi és a szeptemberi inflációt is, a kilátásba helyezett élelmiszer-áremelések ugyanis jelentősen befolyásolhatják az átlagos drágulás ütemét. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az idei második negyedévre mindössze 1,8 százalékos gazdasági növekedést jósolt. Suppan szerint a magyar gazdaság nemcsak az új tagállamok erőteljes növekedéséhez képest marad el jelentősen, hanem az euróövezet átlagától is.
Némileg derűlátóbb előrejelzést adott lapunknak Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője, aki 2,9 százalékos GDP-növekedésre és 8,1 százalékos júliusi inflációra számít.
A varsói külügy a Vatikánnál tiltakozott két lengyel püspök miatt
