„Ne maradjon tanú”

Ha szigorúbb intézkedéseket foganatosítottak is a belnémet határon a kommunista diktatúra éveiben, mint a szovjet tábor más országaiban, senkinek sem lehet kétsége afelől, hogy a magyar határőrök is meglehetősen széles körű fegyverhasználati jogokkal rendelkeztek a határsértőkkel, menekülőkkel szemben, amit nem hivatalosan is nyomatékosítottak számukra – nyilatkozta lapunknak egy volt határőr, aki a hetvenes években teljesített szolgálatot a jugoszláv szakaszon.

Munkatársunktól
2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban Németországban váltott ki ismét felháborodást az állambiztonsági levéltárban talált dokumentum, mely arra utasította a keletnémet határőröket, ne rettenjenek vissza a fegyver használatától „még akkor sem, ha a határáttörésre gyerekekkel és asszonyokkal együtt kerül sor”.
Forrásunk kiképzéskor használt jegyzetfüzetéből idézte a fegyverhasználati pontokat. Eszerint a határőrt szolgálata ellátása során fegyverhasználati jog illeti meg, fegyverét használhatja saját elhatározásból és parancsra, például „annak a személynek az elfogására, aki a megállásra vonatkozó felszólításnak nem engedelmeskedik, menekül”. Természetesen voltak megelőző intézkedések, így a felszólítás és figyelmeztető lövések alkalmazása, illetve korlátozások is.
Hogy mit vártak el a határőröktől, azt számos tény támasztja alá – mondta forrásunk. Így szituációs gyakorlattal egybekötött lövészeten is meg kellett felelniük, ahol menekülőket imitáló, oldalirányban mozgó célokra lőtt a járőrparancsnok és társa.
*
A járőrök Kalasnyikovjukban egy tárral (húsz éleslőszer), valamint két tartalék tárral a tártáskában járták be a rájuk bízott szakaszt. A határőrség a 15 kilométeres határsávban teljes körű intézkedési jogokkal bírt, például házkutatást tarthatott. Munkájuk azonban jóval meszszebb, a határ felé vezető fő közlekedési útvonalakon elkezdődött, a civil ruhás határőrnyomozók, járőrök mindenütt jelen voltak, a vonatokon, a buszmegállókban. Léteztek a szerv által kiképzett „határőr úttörőszakaszok” is, a gyerekeket itt arra bátorították, hogy jelentsék, ha idegen jelenik meg a településükön. Amennyiben valamilyen forrásból (titkosszolgálatok, rendőrség) kiderült, hogy egy adott személy a tiltott határátlépést fontolgatja egy adott szakaszon, adatait leadták az illetékes határőr-parancsnokságra, ahol az állománynak értésére adták: amennyiben sikerül a szökés, súlyos retorziókra („másfél év futkosóra”) számíthatnak. A megfélemlítésen túl nagy hangsúllyal volt jelen a kiképzésben a kommunista ideológia is, így „az agyuk rá volt állítva”, hogy „gondolkodás nélkül” lőjenek. Az elöljárók azt is sugallták, hogy fegyveres incidens esetén lehetőleg „ne maradjon tanú”.
A pártállam magyar határőreinek fegyverhasználati joga máig súlyos vitákat gerjeszt idehaza. Internetes fórumokon a baloldali hozzászólók egy része azt sem hiszi el, hogy 1989 augusztusában egy keletnémet férfit, Kurt-Werner Schulzot családja szeme láttára lőtte agyon egy magyar határőr – annak ellenére, hogy az eseményről nemrégiben Szalay Péter Határeset címmel dokumentumfilmet forgatott. Az akkor 21 éves egyenruhás most így védekezik: „Katona voltam, parancsokat teljesítettem.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.