Pályázatok sorát utasította el a kormány

Csaknem ötszázmilliárd forint értékű, jórészt uniós forrásból megvalósuló, a kabinet által kiemelt fontosságúnak ítélt beruházás támogatásáról határozott a kormányzat a közelmúltban a budai Várban tartott kihelyezett ülésén. A döntést mindenhol megdöbbenéssel vették tudomásul, a megyékben úgy érzik, a kabinet mostohagyermekként bánik velük. Úgy vélik, a kormányzat kiemelten fontos és nélkülözhetetlen pályázatok sorát tette parkolópályára. Lapunk annak járt utána, hogy országszerte hogyan vélekednek az ötszázmilliárd forint „elosztásáról”, és melyek azok a kabinet által elutasított pályázatok, amelyekre helyben nagy szükség lenne.

Munkatársainktól
2007. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindent az EKF-nek
A dél-dunántúli régióban összesen tizenöt nagy projektet támogatnak, közülük a legfajsúlyosabbak az Európa kulturális fővárosához (EKF) kapcsolódó pécsi fejlesztések, amelyek nagy lehetőséget teremtenek, de csak ha megvalósulnak. A Baranya Megyei Közgyűlés alelnöke, Horváth Zoltán szerint azonban nem jó döntés, hogy az EKF-projekteket is beemelték a regionális operatív programok közé, hiszen ezzel a dél-dunántúli régió más fejlesztéseitől vették el a pénzt. Annak ellenére, hogy kiemelt nemzeti programról van szó, országos szinten mégsem támogatják, a kormányzat pedig egyetlen pluszforrást sem utal majd hozzá – vélekedik az alelnök, és hozzátette, reméli, az erősödő politikai nyomás ellenére a regionális fejlesztési tanácsban a jövőben is szakmai döntéseket hoznak majd.
Elfelejtett Dél-Alföld
Kikerült a támogatásból a megyei kórház egészségügyi központtá fejlesztése, az iskolák újjáépítése – magyarázta Bányai Gábor, a Bács-Kiskun megyei önkormányzat elnöke. A megye területén több olyan beruházásra is beadtak pályázatot, amelyet kihúztak a támogatottak listájáról, csökkentve ezzel a dél-alföldi régió felemelkedésének lehetőségét. A legfontosabb a régió szempontjából a Duna–Tisza közi Homokhátság fenntartható fejlődésére beadott projekt volt, ennek ellenére a kormányzati döntés ezt nem hagyta jóvá. Az infrastrukturális fejlődés szempontjából jelentős útépítések egyikére sem jutott uniós pénz – sorolta Bányai Gábor a megye szempontjából fontosnak tartott, a központi elosztásból mégis kimaradt beruházásokat.
Kevés győztes program
Békés megyében elégedetlenek azzal, hogy a beadott programok csekély hányadát támogatta a kormányzat. – Minden olyan program, amely elnyerte a kabinet tetszését, indokolt, inkább az lepett meg, hogy csak ennyi pályázat kapott támogatást. A benyújtott 25-30 program közül csak ötöt értékelt pozitívan a kormányzat, pedig több értékes anyagot is összeállítottak a megyében – panaszkodott Domokos László, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke, aki hozzáfűzte, nem kapott támogatást a kiemelt intézményként működő gyulai kórház, és nincs a jóváhagyottak között gazdaságélénkítő program sem, pedig erre igazán nagy szüksége lenne a megyének és a régiónak egyaránt. Megjegyezte: a szakképzéssel kapcsolatos kiemelt programot is elutasította a kabinet.
Minden út Miskolcra vezet
Az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács döntése értelmében két év alatt 48 milliárd forintnyi fejlesztési támogatást kap az ország második legnagyobb megyéje, Borsod-Abaúj-Zemplén, amelyből 10,707 milliárd forintot heteken belül lehívhatnak a támogatottak. A Szabó György szocialista képviselő vezette tanács döntése értelmében hatmilliárd fordítható a közeljövőben ipari parkok kialakítására, az edelényi kastély felújításának folytatására, a megyeszékhely Avas városrészének, valamint Miskolc központjának fejlesztésére. A most felhasználható öszszegből 4,4 milliárd forint jut a közlekedési infrastruktúra minőségének javítására, s a tervek szerint tizenöt alsóbbrendű közutat leaszfaltoznak majd.
Nem támogatott árvízvédelem
Körülbelül másfél milliárd forintnyi támogatást kaptak a kiemelt Csongrád megyei fejlesztési tervek, ezt a Dél-alföldi regionális operatív programból fizetik majd ki. Támogatásra méltónak, ám továbbgondolást igénylőnek találták emellett Szegeden a Mars tér rendezését, Hódmezővásárhelyen a kulturális városrehabilitációs programot, illetve Szegeden a fürdőkomplexum fejlesztését. Ez utóbbira összesen 5,75 milliárd forintnyi támogatást kértek a pályázók. Nem került be a támogatási körbe viszont Szegeden az elektromos tömegközlekedés fejlesztése, ez 12,5 milliárd forintos fejlesztés lenne elsősorban új járművek beszerzése által. Kimaradt a szegedi partfal megépítése, vagyis az árvízvédelmi rendszer fejlesztése. Hódmezővásárhely térsége a szennyvízcsatorna-építés hárommilliárd forintos támogatását hiányolja.
Szociális igazságtalanság
Abszolút szocialista beruházások kaptak támogatást – fejezte ki felháborodását Gombaszöginé Balogh Ibolya. A Fejér megyei önkormányzat elnöke kifejtette: a nagy jelentőségű, a társadalom legrászorultabb rétegeit érintő befektetések egyikét sem méltatta támogatásra a kormányzat. A megye főként egészségügyi és szociális területeken várt előrelépést, így például az évek óta fejlesztésre szoruló, halmozottan sérült gyerekeket ellátását végző polgárdi ápoló-gondozó otthon esetén. „Sem a méltatlan körülmények között élő gyerekek számára, sem a sárosdi idősek otthona lakói elfogadhatatlan helyzetének megoldására nem kaptunk pénzt – mondta az elnök aszszony, majd hozzátette: – Társadalmi igazságtalanság, ami történik, hiszen ilyen körülmények között az alapvető ellátást sem tudjuk biztosítani.”
Síri csönd tizenhárom beruházásról
– Elméletileg az Új Magyarország fejlesztési tervről (ÚMFT) tájékoztatott a kormányzat, ennek ellenére csak a regionális operatív programok közé tartozó döntésekről lehetett részleteket megtudni – mondta Szakács Imre. A Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat elnöke közleményében kifejtette: „nagy a csend” az ÚMFT másik nagy részterülete, az ágazati operatív programok kiemelt projektjei körül. Ezekben ugyanis a megye tizenhárom beruházása is szerepel, többek között a nagylózsi időskorúak otthonában új, 100 férőhelyes épület létrehozása, az intézmény teljes akadálymentesítése. A Sürgősségi Betegellátó Centrum és a Petz Aladár megyei kórház műtőblokkjának kialakítása szintén várat magára. A kormány hallgat az árvízvédelmi fejlesztésekről is, amelyek hosszú idő után kikerültek a kiemelt projektek közül.
Debrecent kisemmizték
Az észak-alföldi régiót mélyen alulértékelte a kormányzat az 500 milliárd forintos európai fejlesztési forráskeret első részének felosztásakor, Debrecen pedig még ehhez képest is hátrányos besorolást kapott – jelentette ki Papp László, a debreceni önkormányzat Fidesz-frakciójának vezetője. A politikus szerint a városnak különösen sérelmes, hogy a gyógyfürdő fejlesztési pályázata még a továbbgondolandó projektek között sem szerepel. A kormányzat az elutasítást azzal indokolta, hogy a debreceniek nem adtak be előzetes megvalósíthatósági tanulmányt. A valóság viszont az, hogy a kiíró kérésére többször módosított pályázati tartalomhoz és öszszeghez szabott megvalósíthatósági tanulmányt az önkormányzat megrendelte, és a fejlesztési ügynökségtől kapott tájékoztatás szerint határidőre, vagyis augusztus elejére be is kívánta nyújtani.
Tovább szépül Eger
Az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács dönt a Heves megyének járó s két év alatt felhasználható húszmilliárd forint elosztásáról. A bikavér fővárosában, Egerben infrastrukturális, turisztikai, illetve műemlékvédelmi beruházások valósulnak meg a most lehívható csaknem kétmilliárd forintból, ugyanakkor a megye mellékútjaira szintén hasonló nagyságú öszszeget költenek még a hidegebb évszak beállta előtt. Megtudtuk, az idegenforgalom fellendítése stratégiai jelentőségű feladat Hevesben, így az egri borvidék, valamint a Bükk és a Mátra kiemelt települései körülbelül hatszázmillió forinthoz jutnak fejlesztési céljaik megvalósításához.
Türelem és optimizmus
Minden projekt kimaradt, amit a regionális fejlesztési tanács javasolt – közölte a Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzat elnöke. Fejér Andor szerint ez annak köszönhető, hogy a tanács nem hozta meg időben a döntését a beruházásokkal kapcsolatban. Ennek okáról az elnök nem kívánt beszélni, ő ugyanis még bízik abban, hogy a szeptemberi, második fordulós kormánydöntés során lesz esély elnyerni a kiemelt projektek támogatását.
Centralizált döntéshozatal
Csak olyan projektek maradtak meg, amelyek a kincstárhoz vagy a közútkezelőhöz tartoznak – magyarázta Völner Pál, a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat elnöke. Ezt igazolja, hogy a támogatott beruházások listáján szereplő 4,9 milliárd forintos befektetés, amely a komáromi Monostori erőd turisztikai és kulturális központtá fejlesztését tartalmazza, a kincstár tulajdona. A Magyar Közútkezelő Kht. vagyonához tartozó, Nyergesújfalunál található, 10-es főút melletti sziklafal is megerősítésre szorul, erre 184 millió forintot ítélt meg a kormányzat. Ezzel szemben a megyei könyvtár, amelyet a pusztulástól kellene megóvni, csakúgy nem kapott támogatást, mint a kórház, az iskolák vagy Esztergom történelmi belvárosának rehabilitációja.
Szakmaiatlanság
Sikerként próbálják eladni az útépítésekre megítélt támogatásokat, holott az út állami tulajdon – fejtette ki a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke. Becsó Zsolt elmondta: mindössze két salgótarjáni beruházás nyert támogatást. Egy szakképző központ megépülését, ami az oktatásban fontos előrelépést jelentene, egyelőre csak remélheti a megye. – Hihetetlen időbeli lemaradásunk van, ebben az évben eddig semmi nem történt – mondta Becsó Zsolt. Az elnök felháborodását fejezte ki, hogy a regionális tanács hatvan projektet nevesített már, de a kormány részéről csak átláthatatlan kommunikációval találkoznak. „Reméljük, hogy a jövőben a szakmai megközelítés fog érvényesülni és nem a szocialista párt politikai motivációi” – tette hozzá.
Kimaradt a teljes megye
A Pest Megyei Közgyűlés elnöke lapunknak elmondta, a megyében két pályázat került be a kiemelt körbe: a gödöllői kastély és a skanzen. – A kastély a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalhoz, míg a skanzen az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz tartozik, így gyakorlatilag sem a megyei közgyűlésnek, sem a megyében található önkormányzatoknak nincs támogatott kiemelt programjuk. Nem mondom, hogy ezekre nem kell költeni, de több olyan program nem kapott támogatást, amely fontos a térségben – szögezte le Szűcs Lajos, a közgyűlés elnöke, és rámutatott arra, hogy a kiemelt körből kimaradt a kistarcsai Flór Ferenc-kórház teljes rekonstrukciója, a nagybörzsönyi kisvasút, a szigetszentmiklósi és a dabasi rendelőintézet felújítása, egy szociális otthont megépítése és a belterületi utak felújítása.
Somogy a sor végén
Az már biztos, hogy abból a bizonyos ötszázmilliárdból Somogy megye csak egy nyúlfarknyi bekötőút-szakaszra, a Tab közeli Lulla községet az „autópályás” Balatonendréddel összekötő útra kap pénzt. A Kóka János által megígért, Kaposvárt Balatonlellével összekötő 67-es út korszerűsítéséről Kolber István úgy nyilatkozott, hogy „arról augusztus 8-án várhatóan pozitív döntés születik”. A korábban „déli autópályaként” emlegetett, ma már M9-es útként szereplő autóút továbbépítéséről mélyen hallgat az közlekedési tárca. – Pedig hát Somogyot is csak a jó minőségű és gyorsforgalmat biztosító utak húzhatnák ki a gazdasági kátyúból – fogalmazott a minap Gelencsér Attila, a megyei közgyűlés fideszes elnöke.
Lekicsinylett pályázat
Igazságtalannak ítéli az Észak-Alföld forráshoz jutási esélyeit Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés alelnöke, aki szerint senki nem gondolhatja komolyan, hogy a három megyéből álló régióban egyedül a hajdúszoboszlói aqupark fejlesztése kiemelt jelentőségű. Ők a nyíregyházi bujtosi szabadidőcsarnok felújítását és bővítését, a Loire menti kastélyok mintájára épült tiszadobi Andrássy-kastély rekonstrukcióját, valamint az egész Magyarországon unikumnak számító szatmári román templomok idegenforgalmi feltárását szolgáló pályázataik végleges elvetését érzik méltánytalannak. Különösen azt furcsálják, hogy a szabadidőcsarnok rekonstrukcióját azzal utasította el a kormányzat, hogy a pályázott 520 millió forint túlságosan kicsi öszszeg ahhoz, hogy ebből kiemelt projekt lehessen.
Előre eldöntve
Tolna megyében egyetlen olyan program sem került be a kiemeltek közé, amelyről nem lehetett sejteni, hogy az lesz – közölte lapunkkal Puskás Imre, a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke, aki úgy látja, minden a regionális fejlesztési tanácsban dőlt el, az utolsó pillanatban már új kiemelt program nem került elő. Hozzátette: így kapott támogatást több útszakasz felújítása. A közgyűlési elnök ellenben fájlalja, hogy nem kapott támogatást az a programjavaslatuk, amelyik azt célozná meg, hogy a régi klasszicista stílusban megépült, ma levéltárként funkcionáló ingatlanjukból múzeum legyen, a levéltár pedig egy új épületben működne tovább. Megjegyezte: ugyanígy nem került a kiemelt projektek közé a megyei könyvtár felújítása sem.
Hátrányos régió
Nem elég az, hogy a magyar fejlesztési források felosztásánál is negatív diszkrimináció éri a nyugati megyéket, most úgy néz ki, az uniós források esetében is a kormányzat akarja meghatározni azt, hogy milyen célre milyen pénzeket nyerhetnek el esetleg a megyék – reagált a kabinet döntésére Kovács Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, aki attól fél, hogy az önrész biztosítása lesz a legnagyobb akadálya a projektek megvalósításának. A politikus elismerte, szerencsés helyzetben vannak azzal, hogy az alsórendű útjaik felújítása a kiemelt programok közé került, de aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az M9-es autópálya építése lekerült a napirendről, és kevésnek találja a műemlékek felújítására jutó kiemelt programokat. Így fájlalja azt is, hogy a körmendi Batthyány-kastély nem élvez elsőbbséget.
Lassú a kabinet
Veszprém megye számára az lenne a legfontosabb, hogy a megyei kórházban megvalósuljon az onkológiai központ megépítése, de ez az első körben nem került be a kiemelt projektek közé – jegyezte meg Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, aki úgy tudja, hogy ez a program a következő körökben kaphat esetleg támogatást. Véleménye szerint ez a nagyon lassú tempó, amellyel a kormány dolgozik, komoly zavarokat okozhat náluk. – Örömmel tölt el minket, hogy Balatonfüred nyert 1,5 milliárd forintos összeget a városközpont rekonstrukciójára, az azonban felháborító, hogy a megye egyetlen programja sem került be a kiemeltek közé – fakadt ki a közgyűlési elnöke, aki hozzáfűzte, a színház felújítására, múzeumfejlesztésre és három korszerűtlen szociális intézmény rekonstrukciójára és cseréjére szerettek volna pénzt szerezni.
Tönkretették az utakat
Zala megye teljes bizonytalanságban van a kormány döntése miatt, és csak részinformációkkal rendelkezik a kiemelt programokkal kapcsolatban. – Az nem lehet kifogásolni, hogy a turisztikai célú pályázataink bekerültek a kiemelt programok közé, azokra valóban szükség van, arról azonban nincs információnk, hogy mi lett az ágazati projektjeink sora, amelyek szintén komoly jelentőségűek – közölte Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke, aki viszont aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy útépítési feladatokra kevés forrást biztosítanak a megye számára, holott az autópálya-építkezésnél korábban tönkretették az utakat, amelyek így felújításra szorulnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.