Párharc a kijevi képviselőhelyért

Jelen állás szerint kevés esély van arra, hogy újra képviselője legyen az ukrán parlamentben a kárpátaljai magyarságnak. Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke és Tóth Mihály, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség korábbi vezetője sem kapott biztos befutó helyet az előre hozott választásokon induló politikai erők listáján.

Székely Gergely
2007. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Ungvár)
A Viktor Juscsenko ukrán államfő nevével fémjelzett Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NO) tömb keddi kongresszusán hagyta jóvá a kilenc jobboldali pártot egyesítő tömörülés választási listáját. Ezen a 99. helyen szerepel Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke is. A sikerhez a tömörülésnek a leadott szavazatok 18 százalékát kell megszereznie, aminek elérése a mostani helyzetből kiindulva nem lesz könnyű feladat. A tömb népszerűségi indexe ugyanis jelenleg a 15–16 százalék határán ingadozik, viszont az utóbbi hetek felmérései egyértelműen növekvő tendenciát mutatnak. A tömörülés vezetője, Jurij Lucenko például határozottan meg van győződve arról, hogy nem elérhetetlen számukra a 20 százalékos választói támogatottság elérése sem.
Sokkal előkelőbb, pontosabban a 11. helyet kapta viszont az Ukrán Szocialista Párt (SZPU) listáján Tóth Mihály, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) korábbi elnöke, aki jelenleg a budapesti ukrán nagykövetség gazdasági attaséja. Amint azt Olekszandr Moroz a párt vasárnapi kongreszszusán Tóth jelöltségével kapcsolatosan elmondta, a pártot erre a Szocialista Internacionáléban jelen lévő magyar barátaik kérték meg, s ők ezt nem utasíthatták vissza. A pártelnök ugyan nem nevesítette, hogy kik is azok a „magyar barátaink”, de mivel a Szocialista Internacionáléban csak a Magyar Szocialista Párt van jelen, nem nehéz kitalálni, kire is gondolhatott a pártelnök, aki egyébként a kongresszust követően tartott sajtótájékoztatóján egy újságírói kérdésre válaszolva azzal egészítette ki indokolását, hogy Tóth 70 ezer kárpátaljai magyar szavazatot ígért a pártnak. Erre nagy szükségük lesz a szocialistáknak, akiknek népszerűsége jelenleg csupán az egy százalék határán ingadozik, és elemzők szerint nincs is esélyük a parlamentbe jutásra.
Elemzők szerint az eleve bejutónak tekintett négy párt, illetve párttömörülés – a Régiók Pártja, a Julija Timosenko Tömb, a NU-NO és a kommunisták – mellett az Amerika- és NATO-ellenes jelszavakkal kampányoló, szélsőbaloldali Haladó Szocialista Párt lépheti át a háromszázalékos parlamenti küszöböt. Azt máris biztosra lehet venni, hogy a politikai paletta két ellentétes pólusán szereplő pártok listáján induló magyar jelöltek, illetve a mögöttük álló szervezetek párharca a választókért tovább mélyíti az amúgy is megosztott kárpátaljai magyarság közötti ellentéteket. Az ugyanis aligha vonható kétségbe, hogy az UMDSZ a korábbi elnöke mellett teszi le a voksát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.