(Ungvár)
A Viktor Juscsenko ukrán államfő nevével fémjelzett Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NO) tömb keddi kongresszusán hagyta jóvá a kilenc jobboldali pártot egyesítő tömörülés választási listáját. Ezen a 99. helyen szerepel Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke is. A sikerhez a tömörülésnek a leadott szavazatok 18 százalékát kell megszereznie, aminek elérése a mostani helyzetből kiindulva nem lesz könnyű feladat. A tömb népszerűségi indexe ugyanis jelenleg a 15–16 százalék határán ingadozik, viszont az utóbbi hetek felmérései egyértelműen növekvő tendenciát mutatnak. A tömörülés vezetője, Jurij Lucenko például határozottan meg van győződve arról, hogy nem elérhetetlen számukra a 20 százalékos választói támogatottság elérése sem.
Sokkal előkelőbb, pontosabban a 11. helyet kapta viszont az Ukrán Szocialista Párt (SZPU) listáján Tóth Mihály, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) korábbi elnöke, aki jelenleg a budapesti ukrán nagykövetség gazdasági attaséja. Amint azt Olekszandr Moroz a párt vasárnapi kongreszszusán Tóth jelöltségével kapcsolatosan elmondta, a pártot erre a Szocialista Internacionáléban jelen lévő magyar barátaik kérték meg, s ők ezt nem utasíthatták vissza. A pártelnök ugyan nem nevesítette, hogy kik is azok a „magyar barátaink”, de mivel a Szocialista Internacionáléban csak a Magyar Szocialista Párt van jelen, nem nehéz kitalálni, kire is gondolhatott a pártelnök, aki egyébként a kongresszust követően tartott sajtótájékoztatóján egy újságírói kérdésre válaszolva azzal egészítette ki indokolását, hogy Tóth 70 ezer kárpátaljai magyar szavazatot ígért a pártnak. Erre nagy szükségük lesz a szocialistáknak, akiknek népszerűsége jelenleg csupán az egy százalék határán ingadozik, és elemzők szerint nincs is esélyük a parlamentbe jutásra.
Elemzők szerint az eleve bejutónak tekintett négy párt, illetve párttömörülés – a Régiók Pártja, a Julija Timosenko Tömb, a NU-NO és a kommunisták – mellett az Amerika- és NATO-ellenes jelszavakkal kampányoló, szélsőbaloldali Haladó Szocialista Párt lépheti át a háromszázalékos parlamenti küszöböt. Azt máris biztosra lehet venni, hogy a politikai paletta két ellentétes pólusán szereplő pártok listáján induló magyar jelöltek, illetve a mögöttük álló szervezetek párharca a választókért tovább mélyíti az amúgy is megosztott kárpátaljai magyarság közötti ellentéteket. Az ugyanis aligha vonható kétségbe, hogy az UMDSZ a korábbi elnöke mellett teszi le a voksát.
Koncz Zsófia elárulta, melyik rekordot döntik meg idén az Erzsébet-táborok
