Sikeres pályázatot nyújtottam be a gépállomás melletti termőföldre – kezd vesszőfutásának történetébe Nagy István gyulai gazdálkodó. – Levélben arról tájékoztattak, hogy a kötelező jegyzői kifüggesztést követően megkötik velem a szerződést. Ezen felbátorodva nekikezdtem a vételár kifizetéséhez szükséges hitelintézésnek. Bár ne tettem volna! Nem sokkal később újabb levél jött a nemzeti földalaptól, amelyben azt írták, hogy érvénytelenítik az eljárást. Nem értettem az egészet. Miért éppen velem történik ez? Érdemi tájékoztatást senkitől sem kaptam, ezért egyenesen Gráf József agrárminiszterhez fordultam. A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szó szerint azt válaszolta: a legjobb ajánlattevővel a kiíró szerződéskötési kötelezettsége valóban fennáll, kivéve azt az esetet, ha a pályázati eljárás egészének érvénytelenítéséről döntött.
Nagy István szerint viszont az ő esetében nem erről volt szó, ugyanis nem érvénytelenítették a pályázatot. A gazdálkodó úgy látja, akadtak nála „jobban lobbizó” pályázók, akik végül is révbe értek. Városában például valaki többek füle hallatára kijelentette, hogy egy bizonyos föld egyszerűen kell neki, és azt meg is szerzi. Kérésére állítólag a hivatalban közölték vele, hogy várjon türelemmel, ha elhárul az adminisztratív akadály, tulajdonos lesz. Egy nyilvános képviselő-testületi ülésen azt is mondta emberünk, hogy a minisztériumban most olyanok ülnek, akik az ő pártján vannak, így biztos a dolog, „a barátaim majd segítenek”.
– Az ülésről készült televíziós felvétel egyértelműen bizonyítja, hogy azok a bizonyos mondatok valóban elhangzottak – folytatja a gazdálkodó. – A filmet Gráf József agrárminiszterhez is próbáltam eljuttatni, de minden ajtó bezárult előttem. Pedig a felvétel létezik, akárkinek bemutatom, akit érdekel: a videó hiteles. Nagy István azt is tapasztalta, hogy konkurensei az ügyben meglehetősen jól tájékozottak voltak. Egyikük még azt is megtudta, hogy a másik vételi ajánlata mekkora összegre rúg. S azt talán már mondani sem kell – hiszen Magyarországon vagyunk –, hogy a panaszos gazdát megfenyegették. Tegyen le arról a földről, különben megbánja! – hangzott a tanács.
A furcsaságokra felfigyelt Erdős Norbert fideszes országgyűlési képviselő is, aki felkarolta az ügyet. – Számomra is érthetetlen, hogy az első körben Nagy Istvánnal miért nem kötötték meg a szerződést, hiszen a pályázati eljárás egésze nem szűnt meg – nyilatkozta a honatya a Magyar Nemzetnek. – Elfogadhatatlan, hogy az úgynevezett kifüggesztés után három hónapig senki sem kereste a gazdálkodót. Kérdés még, hogy a gazdálkodó érintettként miért nem tekinthetett bele a saját pályázatáról szóló dokumentumokba. Abszurdum, hogy más pályázók viszont birtokában lehetnek a panaszosra vonatkozó információknak.
A képviselő a fenti felvetéseket Gráf József agrárminiszternek is elküldte írásban, aki első nekifutásra meglehetősen hivatalos és általános válaszokat adott. Hosszasan értekezett arról, hogy egy pályázati eljárás mikor minősül érvénytelennek. Megemlítette, hogy a pályázat nyertesével akkor nem köt szerződést a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA), ha a törvény szerint elővásárlásra jogosult előzi meg.
A válasz nem elégítette ki Erdős Norbert országgyűlési képviselőt, ezért nem hagyta annyiban a dolgot, újra a miniszterhez fordult. – A gazdálkodó esetében nincs szó semmiféle összeférhetetlenségről – mondja a képviselő. – Arról nem is beszélve, hogy a kiíró nem döntött a pályázati eljárás egészének érvénytelenítéséről. Szerintem az NFA szerződéskötési kötelezettsége továbbra is fennáll. Vajon mi történhetett a pályázat elnyerése és a visszautasító levél közötti időben? Kissé feltűnő, hogy az új pályázati kiírásnak csupán egyetlen pontját módosították. Éppen azt, amivel a korábban elutasított gazdát zárták ki az eljárásból.
Nagy István szerint az is bolond, aki földdel kezd a mai világban. A viharsarki gazdálkodó az igazát nem hagyja annyiban.
A Real Madrid Spanyolországban soha nem látott összeget fizetett egy balhátvédért
