Sokkal többe kerül a liszt

Megkezdődött a termelők és feldolgozók által megjövendölt élelmiszer-drágulási hullám. A napokban csaknem negyven százalékkal növekedett a liszt ára. A várható élelmiszer-drágulásról egyeztetett tegnapi rendkívüli ülésén az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága.

Dénes Zoltán
2007. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenleg néhol még kilónként 73-75 forintért megvásárolható lisztet napokon belül már csak 100-110 forint feletti áron találhatjuk meg a polcokon, ami év végére elérheti a 120-125 forintot is – jelentette ki lapunknak Lebovics József, a Hajdú Gabona Zrt. termelési igazgatója. A szakember szerint az év során azért lesz szükség további áremelésre, mert az őrlőüzemek csillagászati összegeket fizetnek a most learatott búzáért.
Eközben a várható élelmiszer-drágulásról egyeztetett tegnapi rendkívüli ülésén az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága. Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a megbeszélésen kijelentette: nem érinti kritikusan az aszály a növénytermesztőket, mivel a mennyiségi kiesést pótolják az igen magas árak. Mint mondta, az ellenzék által (egyébként a gazdasági kutatók megállapításai nyomán – a szerk.) hangoztatott 15–40 százalékos élelmiszer-drágulás sem következik be.
Az államtitkárral szemben Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke rávilágított: a növénytermesztőknek is súlyos működési gondokat okozott az aszály. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének jelen lévő képviselője is arra hívta fel az államtitkár figyelmét, hogy a magasabb árat csak az a termelő érheti el, akinek van mit eladnia. Az ülésen Karsai József szocialista képviselő is azon véleményének adott hangot, miszerint a kormánynak mindent meg kellene tennie a hazai kukoricakészlet itthon tartása érdekében. Lehetetlennek nevezte, hogy egy ilyen roppant egyszerű feladatot a kormány nem tud megoldani, hiszen csak a megfelelő takarmánymennyiséget kellene biztosítani, ami megoldaná az állattartók helyzetét, s kihatna az árakra is.
A jelen lévő szakmai szervezetek jelezték: az aszálykár elérheti a 250 milliárd forintot, a hazai állattartás pedig akár meg is szűnhet a takarmányhiány miatt. A szakmai szervezetek egyaránt kérték a kormányt, hogy tegyen meg mindent az intervenciós kukorica itthon tartásáért, fontolja meg az élelmiszereket terhelő, uniószerte kimagasló, húszszázalékos áfa öt százalékra csökkentését, illetve ne késlekedjen tovább a sertés- és baromfiágazatra vonatkozó pályázatok kiírásával.

A bioüzemanyagok is drágítanak. Vizsgálja felül a kormány a bioüzemanyagok támogatásával kapcsolatos nemzeti stratégiát – ehhez kért segítséget a Magyar Természetvédők Szövetsége Font Sándortól, a mezőgazdasági bizottság elnökétől. A környezetvédők szerint erre azért van szükség, mert a növényi eredetű alapanyagok termesztése elveszi a helyet a takarmány, illetve étkezési célú növények elől. Ez pedig az élelmiszerárak emelkedését eredményezi. Font Sándor válaszában a távirati irodának elmondta, a probléma a mezőgazdasági bizottság tegnapi ülésén is szóba került. A honatya úgy véli, ha a jelenség veszélyezteti az élelmiszer-ellátást, akkor újra kell gondolni a bioüzemanyagok támogatásával kapcsolatos programot. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.