Tegnap a tiszaderzsi polgármesteri hivatal előtt az önkormányzattal jogviszonyban álló közalkalmazottak, köztisztviselők tüntettek, mivel nem kapták meg július havi munkabérüket. Ami talán még ennél is rosszabb hír számukra, hogy a következő havi munkabérek (és számlák) kifizetésének sincs meg a tiszaderzsi önkormányzat kasszájában a fedezete. A bérből élő közalkalmazottak mindössze a szakminisztériumhoz beadott támogatási kérelemben bízhatnak. Kérdés, mi történik, ha a tárca kedvezőtlenül bírálja el a testület kérelmét.
Az önkormányzat vezetője, bár együttérzéséről biztosította a dolgozókat, ízléstelennek nevezte a tiltakozás eme formáját, mi több, ő úgy tudja, „először a szárazság és a rossz termés ellen akartak tiltakozni a megmozdulásban részt vevők”. Majd azt is hozzátette: „Nem volt akkora füstje, amikor Diósgyőrben ezer embert elbocsátottak úgy, hogy öthavi bérükkel tartoztak, mint a tiszaderzsiek mostani megmozdulásának.” Herédy Dezső nem először bizonyítja alkalmatlanságát a polgármesteri posztra, korábban is szerepelt már a lapok címlapján: 1992-ben Magyarországon személyében váltottak le először polgármestert, neve ekképp még az iskolai tananyagba is bekerült. A község első emberének akkor törvénytelenségek miatt kellett posztjától megválnia. Ám úgy tűnik, a
történelem ismétli önmagát,
mivel bebizonyosodni látszik:
a polgármester ezúttal sem a
törvény paragrafusai szerint irányította a testületet és bánt a közpénzekkel.
Az önkormányzat törvénytelen működését és a kialakult csődhelyzetet már 2006 novemberében megállapította a megyei közigazgatási hivatal. A község jegyzője, Bóta Mihály lapunk érdeklődésére elmondta: az önkormányzat fizetésképtelensége jobbára a tavalyi önkormányzati választásokra időzített, rossz konstrukcióban megvalósított beruházások következménye. Ezeket a szerződéseket a polgármester a testület és a jegyző megkerülésével kötötte, ezért és más törvénytelenségek miatt Bóta Mihály feljelentette a karcagi rendőrségen Herédy Dezsőt. A rendőrség a nyomozást követően hivatali visszaélés megalapozott gyanúja miatt átadta az ügyet a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészségnek. A polgármestert a közigazgatási hivatal felszólította: augusztus 14-én 14 óráig írásban válaszoljon arra, hogy a törvénytelen állapot feloldására mit kíván tenni.
Egyre kevesebben kíváncsiak Magyar Péterre
