Többen járnak zálogházba

Barométerként jelzi az életszínvonal alakulását a zálogpiac. Ezért sem véletlen, hogy a BÁV Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Zrt.-nél a záloghitel-üzletág forgalma az elmúlt évihez képest idén több százalékkal emelkedett. A megszorítások ugyanis arra kényszerítik a lakosság tekintélyes részét, hogy értékeit elzálogosítsa, és ezzel segítse ki az áremelkedések és az orvosi ellátás drágulása miatt nehéz helyzetbe került családi büdzsét. Ugyanakkor azoknak a vállalkozásoknak a száma sem kevés, amelyek így fizetik ki az adót vagy a munkások bérét.

K. Tóth László
2007. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a zálogházba adott tárgyak átlagos értéke 20 ezer forint körülire tehető, ma már a milliós nagyságrendű tételek sem ritkák – osztja meg tapasztalatait lapunkkal Kármán Ferenc, a BÁV Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Zrt. zálogigazgatója. A BÁV üzletágának forgalmát 97 százalékban a nemesfémek, két százalékát a műszaki cikkek, egy százalékát pedig a műtárgy, a bőr, a szőrme és egyéb holmik teszik ki. Kis túlzással élve, mindenféle tücsköt-bogarat zálogba lehet adni, ám ma már nem láthatunk batyus néniket a zálogházak környékén, mint tíz-húsz évvel ezelőtt, mert ágyneműt nem vesznek be a cégek.
A piacon egyre bővül a szereplők száma. Új vállalkozások is folyamatosan nyitnak zálogfiókokat, s a BÁV is arra törekszik, hogy az ország minél több pontján jelen legyen. Kármán Ferenc ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy míg az elmúlt esztendőkben a zálogházak egymástól igyekeztek „elhappolni” az ügyfeleket, addig idén a beadott értékek mennyisége is növekedett, azaz nagyobb lett a felosztható torta. A BÁV nem kérdezi meg arról az ügyfeleket, hogy mire költik a felvett hitelt. Az emberek általában magánszemélyként hozzák be értékeiket, ám abból, hogy az adóbefizetési határidők előtt általában megugrik a forgalom, következtetni lehet arra, hogy közvetve a vállalkozások is igénybe veszik a zálogfiókok szolgáltatásait. Akadnak olyan vállalatok is, amelyek raktárkészletük terhére vesznek így fel hitelt, ami többek között szezonális termékek, például ruházati cikkek esetén jellemző. Persze olyan is gyakran megesik, hogy valaki azért zálogosítja el a családi ékszereket, hogy ki tudja fizetni a munkásait.
Ugyanakkor a lakosság legtöbbször a bajba került családi büdzsé miatt keresi fel a zálogházakat. – Létezik egy olyan réteg is, amelyik a hó vége előtt, havi rendszerességgel vesz fel nálunk hitelt, s a fizetés vagy a nyugdíj megérkezése után kiváltja értékeit. A nyugdíjasok jó része nagy lakásban él, amelynek magasabbak a fenntartási költségei, sokan ennek fedezetére költik az elzálogosítással szerzett összeget – tájékoztat a BÁV zálogigazgatója.
Bár a pénzügyi termékek piacán a rendszerváltás óta robbanásszerű fejlődés tapasztalható, a „zacit” sokan azért keresik fel, mert itt gyorsabb és egyszerűbb az ügyintézés. Nem kell papírokat töltögetni, nem vizsgálják a hitelképességet, mert a fedezetet a beadott tárgy jelenti, így a kölcsön azonnal felvehető. Akadnak olyanok is, akik egyszerűen azért adják be az ékszereiket, mert nem tartják biztonságosnak azt, hogy a nemesfémek odahaza, a szekrényben pihenjenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.