Fél éve zajlanak a pécsi iskolaátszervezések; a baloldali városvezetés által a költségvetés nehéz helyzetére hivatkozva meghozott döntések ellen szinte minden érintett tiltakozik. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a nyáron a közigazgatási hivatalhoz fordult az osztályösszevonások ügyében, mert úgy vélte, az erről szóló képviselő-testületi határozat nincs összhangban a korábbi iskolaátszervezésekkel.
Az érdekképviselet pécsi ügyvivője, Nagy Erzsébet úgy látja, hogy miután központokba terelték áprilisban a közoktatást – tagiskolákat létrehozva a korábban önálló intézményekből –, már más törvényi előírások vonatkoznak a csoportokra, mint amelyek alapján a képviselők meghozták döntésüket. A rendelkezések szerint ugyanis csak akkor lehet a maximális osztálylétszámot elérni, ha egy iskolában egy évfolyamon legfeljebb két osztály van, ehhez képest a baranyai megyeszékhelyen a lehetségesnél magasabb osztálylétszámok jönnének létre. A közigazgatási hivatal szerint azonban az önkormányzat – a PDSZ véleményével ellentétben – nem követett el törvénysértést, de mivel mégsem egyértelmű a jogi helyzet, tegnap újra kellett tárgyalni a kérdést. A képviselő-testület legújabb döntése alapján így – összevonásokkal – huszonhárom osztályt alakítanak ki, ezzel a baloldali koalíció szerint a létszámok a törvényes keretek között maradnak.
A magasabb létszámokat az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) engedélyezheti, ám a városvezetésnek a diákönkormányzatok, iskolaszékek, valamint a szülői közösségek beleegyezését is ki kell kérnie. Eddig ez nem történt meg, az új intézményekben ugyanis nincsenek még ilyen szervezetek.
Tóth Bertalan, a város szocialista alpolgármestere szerint az összevonások csupán a pécsi tancsoportok öt százalékát érintik. Mint mondta, az OKÉV-től hamarosan megkérik az engedélyt, s a későbbiekben hiánypótlással csatolják a kívánt dokumentumokat.
Front Robert C. Castellel – „Olcsóbban, de ugyanazzal az amerikai hegemóniával”
