Vándorló áramprofitok

Meglepő féléves eredményekről számolt be tegnap a német RWE–EnBW-csoporthoz tartozó két áramszolgáltató társaság. A Budapesti Elektromos Művek (Elmű) Nyrt. adózott eredménye 33 százalékkal csökkent, az általában gyengébben teljesítő Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) Nyrt. 239 százalékkal növelte profitját. A nagy nyereség és a nagy veszteség oka ugyanaz: amióta megváltozott a rendszerhasználati díjfizetés rendszere, áramlik a profit a szolgáltatók között.

Erdősi Csaba
2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komolyan átrendezte az áramszolgáltatók profitját az a tavaly augusztusban életbe lépett rendelkezés, amely újraosztja a rendszerhasználati díjakból beszedett többletpénzt. Az úgynevezett kompenzációs kasszát azért állították föl, mert a különböző fogyasztói körrel rendelkező szolgáltatók, bár ugyanannyiért adják az áramot, eltérő hálózati költséggel dolgoznak, s így profittermelő képességük is különbözik. A dolog kissé leegyszerűsítve úgy néz ki, hogy a kis távolságok miatt ezer nagyvárosi fogyasztót olcsóbb ellátni árammal, mint ezer kistelepülésen élőt. Azt, hogy ez így igazságtalan, a német E.ON-hoz tartozó hazai áramszolgáltatók vetették fel. Megoldási lehetőségként a gazdasági tárcánál és az energiahivatalnál előbb felmerült, hogy vissza kellene állítani a nyolcvanas évek közepéig élő differenciált áramtarifa rendszerét, ám ezt végül politikai okokból elvetették. Információink szerint azért, mert ennek a gyakorlati következménye az lett volna, hogy a nagyvárosokban – s különösen Budapesten – olcsóbbá vált volna az áram, mint vidéken, s ezt a nagyobbik kormánypárt nem merte vállalni. Így azt vezették be, hogy minden társaság ugyanannyi rendszerhasználati díjat fizet, de a befolyó pénzből a nagy területen működő, ám kevés fogyasztót ellátó szolgáltatók visszakapnak valamennyit.
A számok azt mutatják, hogy a szabályozás nagy vesztese az Elmű lett. A társaság tegnap tette közzé első féléves gyorsjelentését, s a szolgáltató adózott nyeresége úgy csökkent 33 százalékkal 6,71 milliárd forintra, hogy közben árbevétele 27,3 százalékkal, 132,11 milliárd forintra nőtt. A társaság közleménye szerint a villamosenergia-forgalom költségei 28,65 milliárd forinttal nőttek egy év alatt, amiből 4,68 milliárd forintot tett ki a kompenzációs alapba történő befizetés.
Míg az új kompenzációs gyakorlat rosszul érintette az Elműt, addig a szintén RWE–EnBW-tulajdonban lévő Émász nyert a szabályozáson. A társaság az év első felében 2,942 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 293,9 százalékkal magasabb a 2006-os év első félévi profitjánál. Közleménye szerint az Émász 2,67 milliárd forintot fizetett be az úgynevezett kompenzációs alapba, amelyből 4,86 milliárd forintot kapott vissza. Hogy az Émászon kívül melyik szolgáltató kapott vissza komolyabb összeget a kompenzációs kasszából, azt egyelőre nem tudjuk, hiszen a piacon lévő többi cég – a német E.ON leányvállalatai – már kivonult a tőzsdéről, így jelentési kötelezettségük is megszűnt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.