Veszélyben a Cassini

Apró jég- és porszemcsék veszélyeztetik a Cassini űrszonda épségét – állapították meg az amerikai és az európai űrkutatási ügynökség szakemberei. A szerkezet jövő márciusban éri el a Szaturnusz Enceladus nevű holdját.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Porszemcsék és apró jégkristályok veszélyeztetik a Cassini űrszondát a Szaturnusz Enceladus nevű holdjánál, amelyet a szerkezet jövő márciusban ér el – állapították meg az amerikai és az európai űrkutatási ügynökség munkatársai. A szakemberek előzetes kalkulációi szerint az Encleadus déli pólusánál keringő, jéggejzírekből származó szemcsékbe belerepül a szonda és akár végzetes sérüléseket is elszenvedhet – adta hírül a SpaceRef. Ennek ellenére kockáztatnak a tudósok, mert a két éve felfedezett jéggejzírek – vagy ahogy a csillagászok emlegetik, „tigriscsíkok” – vizsgálata kihagyhatatlan lehetőség.Mint arról beszámoltunk, az amerikai Cassini szonda 1997-ben indult útnak, hogy felderítse a Szaturnusz rejtélyes világát: az 1,4 milliárd kilométeres űrutazás több mint hét évig tartott. Addig mindössze tizennyolc Szaturnusz-holdról tudtunk, a Cassini – amely 2004. augusztusában érte el a Szaturnuszt – további negyvenkettőnek akadt a nyomára. A szonda magával vitte a Huygens leszállóegységet is, amely 2005-ben landolt a Szaturnusz óriásholdján, a Titánon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.